"Puls Biznesu": Hipoteki w depresji

PAP / psd

Rynek kredytów mieszkaniowych po wyprowadzce Rodziny na Swoim wpadł w prawdziwy dół. Prognozy nie są optymistyczne, ale jest światełko w tunelu - informuje "Puls Biznesu".

Program dopłat do kredytów mieszkaniowych "Rodzina na Swoim" zniknął z końcem 2012 r., jednak dopiero w lutym widać, jak bardzo zubożył banki. Nawet bardzo trudny początek kryzysowego 2009 r. nie poczynił takich spustoszeń.

Według danych Związku Banków Polskich, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 r. sprzedaż wyniosła 7,61 mld zł. W styczniu i lutym 2013 r. banki udzieliły kredytów o wartości 5,14 mld zł.

Dane za luty sugerują, że banki nie są skłonne podwyższać mocy produkcyjnych i wypuszczają tylko tyle hipotek, ile wymaga utrzymanie udziałów w rynku. Łukasza Molendę, dyrektora departamentu ds. kredytów dla ludności BZ WBK, rozmiary lutowego dołka zaskoczyły. Pokazały, w jakiej kondycji naprawdę jest rynek.

"Rynek mieszkaniowy jest mocno powiązany z koniunkturą w całej gospodarce. Pierwsze dwa kwartały mają być najtrudniejsze w całym roku. Takie też będą dla kredytów mieszkaniowych" - mówi Łukasz Molenda. "Nie chciałbym być nadmiernym, optymistą, ale wydaje się, że pozytywny przełom jest blisko" - ocenia Molenda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Puls Biznesu": Hipoteki w depresji
Komentarze (1)
jazmig jazmig
12 kwietnia 2013, 11:57
To straszne, banki nie pasą się pieniędzmi podatników! Ten program nie był dla ludzi kupujących mieszkania, lecz dla banków i deweloperów. Całe pieniądze z tego programu trafiały do nich, bo o te pieniądze zdrożały kredyty i mieszkania.