Raport: Co trzeba zrobić, aby było lepiej?

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / drr

Wprowadzenie ograniczonego współpłacenia za niektóre usługi medyczne, dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia oraz powołanie Agencji Taryfikacji - to zalecenia autorów raportu dotyczącego systemu ochrony zdrowia, który zaprezentowano podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Raport "Ocena możliwości poprawy działania polskiego systemu ochrony zdrowia" powstał w ramach programu Ernst & Young Sprawne Państwo.

DEON.PL POLECA

Innym rozwiązaniem proponowanym w raporcie są dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, pozwalające na szybszy dostęp do usług medycznych. Autorzy raportu uważają, że dzięki ubezpieczeniom suplementarnym możliwe jest też poszerzenie wyboru dostawców świadczeń. W ramach ubezpieczeń suplementarnych oferowany jest m.in. szybszy dostęp do świadczeń oraz wyższy standard zakwaterowania w szpitalach.

W raporcie zaproponowano również powołanie Agencji Taryfikacji świadczeń medycznych.

W środę W Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że rząd nie zamierza wprowadzać współpłacenia pacjentów za świadczenia medyczne. Dodała, że w żadnym kraju, w którym funkcjonują dopłaty do świadczeń, nie wpłynęły one na skrócenie kolejek do lekarzy. - Okazało się, że dopłaty do świadczeń uderzyły najbardziej w najuboższą część społeczeństwa. Ludzie nie chodzili do lekarzy, a następnie trafiali do szpitali jako "ciężkie przypadki" - podkreślała.

Kopacz zapowiedziała również utworzenie Agencji Taryfikacji - na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. Minister chce również, by w przyszłej kadencji do Sejmu trafiła ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Przepisy przygotowane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie będą korzystały z dodatkowych ubezpieczeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Raport: Co trzeba zrobić, aby było lepiej?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.