Sejm: komisja za niekonstytucyjnością przepisów o odwołaniach od uchwał KRS

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ms

Sejmowa komisja ustawodawcza zarekomendowała uznanie za niekonstytucyjne przepisów umożliwiających kandydatom na sędziów odwoływanie się od uchwał KRS dot. powołania sędziów. Rozprawa w TK ws. przepisów o KRS wyznaczona jest 3 stycznia.

W końcu listopada do TK trafiła uchwała KRS z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o Radzie dotyczących sposobu powoływania przez Sejm sędziów - członków Rady - i możliwości odwołania do SN od uchwał KRS dot. przedstawiania prezydentowi wniosków o powołanie sędziów.

Sejmowa komisja w piątek zaakceptowała propozycję stanowiska Izby dla TK w tej sprawie. W stanowisku tym wnosi się, aby TK uznał za zgodny z konstytucją przepis mówiący o wyborze przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jednocześnie wniesiono, aby TK uznał za niekonstytucyjną część przepisów art. 44 ustawy o KRS dopuszczających odwołania od uchwał KRS w sprawach wniosków o powoływanie sędziów - także do Sądu Najwyższego.

Takie stanowisko dla TK poparło 19 posłów z komisji, przeciw było siedmiu.

DEON.PL POLECA

"Podzielamy zarzut wnioskodawcy, że analizowana instytucja odwołań od uchwał KRS do Sądu Najwyższego, mimo że została ukształtowana w wyniku wyroku TK zobowiązującego do zapewnienia kontroli procedur dostępu do służby publicznej, jest rozwiązaniem dysfunkcjonalnym, a przez to utrudnia realizację konstytucyjnych uprawnień organów władzy publicznej" - mówiła ekspertka Biura Analiz Sejmowych Jadwiga Potrzeszcz argumentując za koniecznością uznania niekonstytucyjności części z zaskarżonych do TK przepisów.

Jak dodała stworzenie procedury odwoławczej od uchwał o powołanie sędziów SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego "sprawia, że taka regulacja stanowi nieproporcjonalną ingerencję w prerogatywę prezydenta i uprawnienia KRS do przedkładania wniosków ws. powołania na urząd sędziowski".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm: komisja za niekonstytucyjnością przepisów o odwołaniach od uchwał KRS
Komentarze (2)
AB
Aleksander Borowski
30 grudnia 2018, 08:33
KRS w obecnym składzie jest niekonstytucyjna,gdyż 15 członków wybrano wbrew Konstytucji.Konstytucja określa dokładnie ilu członków wybiera sejm.TO CO ORGANOWI PAŃSTWA NIE JEST NAKAZANE JEST ZAKAZANE-brzmi zasada państwa prawa.No ale faszysci komuniści,trockisci ,maoisci ,naziści uważają inaczej.Paria ijej wola polityczna są ponad prawem-głoszą.A jak uważacie zacni czytelnicy?Kto ma rację?
AB
Aleksander Borowski
30 grudnia 2018, 08:43
W nauce prawa nie ma zasady domniemania kompetencji organów państwowych.Problem będzie jeżeli ta wadliwie powołana KRS będzie powoływać(rekomendować)sędziów i owi "sędziowie"będa orzekać.Wtedy każda sprawa skierowana  przez obywatela do Strasburga będzie niego wygrana, bo każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu,a chyba nie może to być proces prowadzony przez wadliwie powołanego sędziego.Mam rację?A może się mylę?