Senat: powstanie komisja infrastruktury

(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / pk

Senat dokonał w piątek zmian w swoim regulaminie, dzięki czemu m.in. powołana zostanie odrębna komisja infrastruktury, a także połączone zostaną w jedną dwie dotychczasowe senackie komisje: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej.

Za zmianami w regulaminie opowiedziało się 82 senatorów - wszyscy, którzy wzięli udział w piątkowym głosowaniu. Po dokonaniu zmian w regulaminie, w obradach Senatu została ogłoszona przerwa do godz. 15. Po przerwie senatorowie mają jeszcze powołać stałe komisje senackie oraz powołać ich przewodniczących.

Nowa komisja infrastruktury ma zajmować się niektórymi z kwestii, które dotychczas leżały w gestii komisji gospodarki.

DEON.PL POLECA

Wyodrębnienie osobnej komisji infrastruktury - jak mówił poseł sprawozdawca senackiej komisji regulaminowej Krzysztof Słoń - związane jest z zaplanowaną intensyfikacją prac nowego rządu w kwestiach gospodarki, infrastruktury i rozwoju oraz energetyki.

Senator Słoń podkreślał, że rozdzielenie tych obszarów pomiędzy komisję gospodarki i nową komisję infrastruktury pozwoli senatorom adekwatnie realizować zadania, które staną przed nimi w związku z planami legislacyjnymi nowego rządu.

Komisja infrastruktury ma zajmować się sprawami dotyczącymi gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, budownictwa, transportu, łączności, informatyzacji oraz gospodarki morskiej.

W rządzie Beaty Szydło, który ma zostać powołany w przyszłym tygodniu, mają funkcjonować m.in. resorty infrastruktury i budownictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi.

Ponadto senatorowie zdecydowali o tym, by komisja gospodarki zajmowała się również kwestiami innowacyjności. Do dotychczasowych kompetencji gospodarki dojdą w związku z tym jeszcze kwestie dotyczące rozwoju i wspierania innowacyjnej gospodarki oraz wpływu nowych technologii i zmian technologicznych na szanse rozwojowe Polski.

Jak uzasadniał senator Słoń, kwestie innowacyjnej gospodarki również w pracach Senatu powinny zostać we właściwy sposób zaakcentowane i tematyka ta powinna znaleźć tu swoje miejsce.

Kolejna zmiana w regulaminie dotyczy połączenia w jedną dwóch dotychczasowych komisji: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej. Słoń uzasadniał połączenie kompetencji dwóch dotąd odrębnych komisji globalizacją nie tylko w sferze gospodarki ale i stosunków międzynarodowych oraz tym, że sprawy UE "zostały w ostatnich latach w sposób znaczących przepracowane i dopracowane również w kwestiach legislacyjnych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat: powstanie komisja infrastruktury
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.