Spotkanie Komisji Weneckiej z sędziami TK

(fot.PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / jm

We wtorek przed godz. 11 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Komisji Weneckiej z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i sędziami TK. Wizyta Komisji w Polsce wiąże się ze zmianami składu Trybunału Konstytucyjnego i nowelizacją ustawy o TK.

W poniedziałek delegacja rozmawiała już z władzami Sądu Najwyższego, prezydium Krajowej Rady Sądownictwa, prezydiami Sejmu i Senatu; szefa delegacji przyjął prezydent Andrzej Duda. We wtorek rano odbyły się natomiast spotkania delegatów z przedstawicielami organizacji pozarządowych i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Na wtorek w programie wizyty delegacji zaplanowane są jeszcze spotkania z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i przedstawicielami tego resortu oraz - następnie - z ministrami w Kancelarii Prezydenta.

DEON.PL POLECA

Dotychczasowe rozmowy Komisji dotyczyły kwestii zmiany składu TK związanej z uchwałami Sejmu unieważniającymi wybór pięciu sędziów Trybunału oraz grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Delegaci pytali także swych rozmówców o przyczynę nieodebrania przez prezydenta ślubowania od sędziów wybranych jesienią przez Sejm poprzedniej kadencji.

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, złożony z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej w grudniu ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK, która zawiera m.in. przepis, że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów).

W składzie siedmiu sędziów będą badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

24 grudnia MSZ poinformowało, że szef MSZ zwrócił się dzień wcześniej do Komisji Weneckiej o opinię "na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym". Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadniał przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje".

Wypracowany przez delegację projekt opinii będzie przedmiotem obrad kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Komisja zbierze się 11-12 marca w Wenecji. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spotkanie Komisji Weneckiej z sędziami TK
Komentarze (3)
WDR .
10 lutego 2016, 04:30
To skandal, że nie dopuszczono do spotkania 5 legalnie wybranych sędziów. Z drugiej strony przestaje dziwić skoro niektórzy chcą by prezydent Duda złamał Konstytucję i powołał 3 dodatkowych (aż dziw bierze, że nie 5 jak poprzednio).
AB
Aleksander Borowski
9 lutego 2016, 19:57
Może  dzieki ustaleniom Komisji Weneckiej uda się przywrocić funkcjonowanie państwa prawa.Dobrze ,że minister W. skierował sprawę do tej Komisji.Być może teraz Pan Prezydent przyjmie ślubowanie od legalnie(co zostało porwierdzone orzeczeniem TK)wybranych przez sejm 3 sędzów. Dobrze,że w TK są prawi i kompetentni ludzie.Cieszmy się,że na czele TK stoi człowiek  nagrodzony przez Watykan za obronę katolickich wartości.
9 lutego 2016, 12:17
No a w innych mediach: <a href="http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti<x>tle,Komisja-Wenecka-rozmawia-z-przedstawicielami-Trybunalu-Konstytucyjnego-Niektorzy-sedziowie-nie-zostali-dopuszczeni-do-rozmow,wid,18151995,wiadomosc.html">http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti<x>tle,Komisja-Wenecka-rozmawia-z-przedstawicielami-Trybunalu-Konstytucyjnego-Niektorzy-sedziowie-nie-zostali-dopuszczeni-do-rozmow,wid,18151995,wiadomosc.html</a> [url]http://gosc.pl/doc/2967374.Sedziowie-TK-nie-dopuszczeni-do-spotkania-z-Komisja-Wenecka[/url]