Trzech Króli - dniem wolnym od pracy

(fot. Lawrence OP/flickr.com)
PAP / drr

6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował w piątek Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy. Nowelą zajmie się jeszcze Senat.

Za nowelizacją opowiedziało się 370 posłów, przeciw - 44, wstrzymała się jedna osoba.

Posłowie opowiedzieli się jednocześnie za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Przeciwko temu zapisowi były PiS i Lewica. W piątek Sejm odrzucił zgłoszony przez PiS wniosek mniejszości o skreślenie z projektu właśnie tego zapisu.

Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa "w innym dniu niż sobota lub niedziela".

DEON.PL POLECA


Według wyliczeń PO, która była autorem projektu, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień do "odzyskiwania" dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie, "zwróci" gospodarce osiem dni roboczych.

Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym 6 stycznia to święto objawienia pańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzech Króli - dniem wolnym od pracy
Komentarze (8)
I
Inkling
24 września 2010, 19:53
Czekam teraz na wymianę tzw. "drugiego dnia świąt" (wspomnienie św. Szczepana lub "lany poniedziałek") na Wielki Piątek. No ale niestety, przeciętny "Polak-katolik" nie ma świadomości co do rangi poszczególnych dni...
24 września 2010, 16:25
Wygodniej modlić się o rozwój niż na niego pracować.
J
Joanna
24 września 2010, 14:49
A nie lepiej zdjąć spiskowe okulary? Decydują względy gospodarcze, urażonym ego kieruje się inna opcja polityczna. Opór wobec kolejnego dnia wolnego od pracy był spowodowany wynikającymi z niego stratami ekonomicznymi. Skoro znaleziono sposób wyrównania straty, to czemu nie? Polska słynie z tzw. długich weekendów, dodawania urlopów do kolejnych dni ustawowo wolnych. Miła sprawa, ale dobrobyt przez nią nie wzrasta.
K
kornik
24 września 2010, 13:22
Nie mącę drogi ~cztelnik. Skoro był taki projekt społeczny, to posłowie PO mogli w sejmie wprowadzić poprawki i uzyskać to wszystko, co zostało uchwalone w ich ustawie. Nie zrobili tego jednak, bo to nie był "ich projekt". Radzę zrezygnowania z patrzenia na PO przez różowe okulary.
C
cztelnik
24 września 2010, 12:12
Jak o to samo walczył Kropiwnicki i zbierał podpisy, to oświeceni z PO byli przeciw. Teraz nagle zgodzili się na dzień wolny. Idą wybory. Polityczni Oszyści będą mieli czym się chwalić przed ciemnym ludem. Mącisz zamiast czytać ze zrozumieniem. Zgodzili się na wymianę, a nie na dodanie wolnego dnia.
B
Bellis
24 września 2010, 11:29
 Świetnie. Tylko dlaczego Trzech Króli a nie Wielki Piątek?
G
groszek
24 września 2010, 11:16
Jak o to samo walczył Kropiwnicki i zbierał podpisy, to oświeceni z PO byli przeciw. Teraz nagle zgodzili się na dzień wolny. Idą wybory. Polityczni Oszyści będą mieli czym się chwalić przed ciemnym ludem.
Patryk Stanik
24 września 2010, 10:47
 Świetnie!