Uczelnie będą współpracowały z Cambridge

(fot. Christian Richardt / CC BY-SA 3.0)
PAP / kn

Polskie uczelnie i Uniwersytet Cambridge (Wielka Brytania) utworzą sieć, w ramach której będą prowadziły badania naukowe nad rozwiązywaniem prawnych i medycznych problemów zdrowia człowieka - poinformowały w sobotę w Białymstoku władze Uniwersytetu Cambridge.

W skład konsorcjum wejdzie Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Instytut Kryminologii Uniwersytetu Cambridge. Inicjatorem oraz koordynatorem sieci jest wydział parawa Uniwersytetu w Białymstoku. Umowa między członkami konsorcjum zostanie podpisana 8 listopada.
Rektor Uniwersytetu w Cambridge prof. Leszek Borysiewicz, który w sobotę spotkał się z władzami i pracownikami Uniwersytetu w Białymstoku, mówił na konferencji prasowej, że to bardzo ważne, iż uczlenie chcą ze sobą współpracować, co pomoże realizować projekty dotyczące m.in. prawa karnego i medycyny. Dodał, że istotą tych projektów będzie to, iż zostaną one opracowane przez naukowców wszystkich uczelni i będą to projekty wspólne, a nie tylko któregoś z uniwersytetów.
Na spotkaniu z pracownikami podkreślał, że jego uniwersytet bardzo chętnie nawiązuje współpracę z uczelniami i firmami z całego świata, które pomagają rozwijać się naukowo doktorantom. Jako przykład podał Indie, gdzie uczelnia realizuje blisko 300 projektów.
Międzynarodowa sieć naukowa swoją działalność ma koncentrować na zagadnieniach z zakresu prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki, prawa ochrony zdrowia, prawa cywilnego czy nauk medycznych. Oprócz realizacji wspólnych projektów w ramach sieci będzie możliwość m.in. wymiany kadry akademickiej czy organizacja wspólnych konferencji.
Zdaniem rektora Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Leonarda Etela, ważne jest to, że temat i zagadnienia, jakimi ma zajmować się sieć zainteresowały naukowców i chcą ze sobą współpracować. Nie mówił jednak o konkretach współpracy, te mają być znane po podpisaniu umowy.
Uniwersytet w Białymstoku w ubiegłym roku zainicjował tzw. Sieć Uniwersytetów Pogranicza, w skład której wchodzi 10 uczelni z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Celem konsorcjum jest bliższa współpraca naukowa i dydaktyczna zrzeszonych uczelni. W tym roku akademickim ma rozpocząć się wymiana nauczycieli akademickich między uczelniami, rozpocznie się też wymiana studentów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uczelnie będą współpracowały z Cambridge
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.