W Polsce trwa kampania antywęglowa?
Przedstawiciele firm handlujących węglem oraz producenci tego surowca podpisali w czwartek w Wiśle (Śląskie) deklarację poparcia i współpracy na rzecz propagowania niskoemisyjnej gospodarki węglowej oraz polskiego węgla.
Pod deklaracją, zainicjowaną przez Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla, podpisali się także przedstawiciele Kompanii Węglowej oraz Południowego Koncernu Węglowego z grupy Tauron. Inicjatorzy liczą, że wkrótce deklarację poprą kolejne podmioty, m.in. producenci kotłów węglowych.
- Obserwujemy obecnie wzmożenie kampanii przeciwko wykorzystywaniu w Polsce węgla kamiennego jako surowca do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, a także coraz większe siły i środki zaangażowane przy realizacji tych kampanii - wskazał prezes Izby Adam Gorszanów.
Środowiska związane z wydobyciem, dystrybucją i wykorzystywaniem węgla chcą wspólnie przeciwstawić się takiej kampanii. Ich zdaniem można realizować cele ekologiczne i klimatyczne bez eliminacji węgla kamiennego jako źródła energii.
Producenci i sprzedawcy węgla są zaniepokojeni działaniami niektórych samorządów oraz rozważanymi w resorcie środowiska projektami, zmierzającymi do zakazu opalania pieców węglem w perspektywie kilku lat.
- Za wyjątkowo niepokojące uważamy przypadki eliminowania węgla jako paliwa w tzw. małych źródłach ciepła, czyli gospodarstwach domowych, oraz perspektywę eskalacji tego typu działań na skalę ogólnopolską - ocenił prezes.
Jego zdaniem efekty dotychczasowych działań i wysiłków podejmowanych na rzecz budowania pozycji i postrzegania węgla w polskiej gospodarce są niewystarczające. M.in. dlatego producenci i sprzedawcy chcą współpracować przy realizacji kampanii informacyjnych oraz promocyjnych na rzecz węgla jako - jak napisano w deklaracji - "źródła najtańszej i sprzyjającej środowisku energii".
Skomentuj artykuł