Wrocław w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury

(fot. MarKord / Shutterstock.com)
PAP / kw

Wrocław w 2016 r. będzie pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). To drugie w historii polskie miasto - po Krakowie, które będzie sprawować ten tytuł. Ceremonia otwarcia ESK odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 15-17 stycznia.

Wrocław uzyskał tytuł ESK 2016 w czerwcu 2011 r. W ostatnim etapie konkursu zwyciężył z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem oraz Warszawą. Stolica Dolnego Śląska będzie sprawowała ten tytuł wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wielokrotnie powtarzał, że objęcie tytułu ESK przez Wrocław to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta.

Ceremonia otwarcia ESK odbędzie się w dniach 15-17 stycznia, wówczas też Wrocław oficjalnie obejmie ten tytuł. Głównym elementem tej ceremonii ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane "Przebudzenie".

Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi.

"17 stycznia cztery duchy obudzą się w czterech miejscach miasta i ruszą w kilkukilometrową podróż, by spotkać się w Rynku" - zapowiadał reżyser spektaklu Chris Baldwin, który jest również kuratorem ESK odpowiedzialnym za sztukę performance.

W ramach ceremonii otwarcia ESK zostanie również otwarta wystawa "Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award". Wystawa, na której zostaną pokazane makiety 170 najlepszych realizacji architektonicznych, zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Architektury 16 stycznia.

Z kolei 15 stycznia odbędzie się wernisaż ekspozycji "Brzmienie", prezentującej twórczość baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy. Rzeźbiarz uznawany za jednego z najważniejszych hiszpańskich artystów drugiej połowy XX w. pochodził z San Sebastian - miasta, które w 2016 r. wraz z Wrocławiem będzie sprawowało tytuł ESK. Wystawę będzie można oglądać w galerii Awangarda BWA Wrocław.

We wrocławskim Muzeum Narodowym 16 stycznia zostanie zrealizowany projekt "Muzeum Marzeń". To połączenie malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Zwiedzający będą mogli obejrzeć dziewięć kameralnych spektakli inspirowanych m.in. obrazami "Wieczorem" Wassilego Kandinskiego i "Spotkanie" Władysława Podkowińskiego. W spektaklach reżyserowanych przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller wezmą udział m.in. pisarze Joanna Bator i Jacek Dehnel oraz aktorki Joanna Szczepkowska i Hanna Konarowska.

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach miasta.

W programie artystycznym ESK, który został zaprezentowany w czerwcu tego roku, znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki - architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą. Przygotowania do objęcia tytułu ESK 2016 trwają we Wrocławiu od 2013 r. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z tym tytułem zostanie wydanych ok. 300 mln zł.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO, co - zdaniem Ireneusza Grina, kuratora odpowiedzialnego za literaturę w programie ESK 2016 - powiększy skalę wydarzeń z dziedziny literatury. We Wrocławiu w 2016 r. ma także powstać światowy hymn książki, którego tekstem będzie, tłumaczony na kilka języków, wiersz Tadeusza Różewicza. To przedsięwzięcie powstaje we współpracy z UNESCO.

W 2016 r. we Wrocławiu ma się odbyć również wielkie widowisko operowe, oparte na hiszpańskich tradycjach muzycznych. "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" ma być wystawiona dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowoprzyjętych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.