"Zachować istotę prawa o zgromadzeniach"

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski )
PAP/ ad

Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o zamieszkach w Warszawie w dniu Święta Niepodległości i pomysłach zmian w prawie dotyczącym zgromadzeń publicznych:

"Tych propozycji zmian prawnych dokładnie nie znamy. Na podstawie jednego przypadku nie można wylewać dziecka z kąpielą i nie można ograniczać prawa o zgromadzeniach w ten sposób, aby pozbawić istoty tego prawa. Tu niestety widać stałą mantrę naszych polityków: jak mamy problem, to trzeba zaostrzyć prawo. Nie jestem przekonany, czy błąd tkwi w systemie prawnym. Nie rozumiem na przykład, na czym miałoby polegać zwiększenie odpowiedzialności organizatorów demonstracji, bo już dziś ta odpowiedzialność istnieje - to nie jest tak, że organizatorzy nie ponoszą obecnie żadnej odpowiedzialności za szkody.

Okazuje się, że władze Warszawy miały w szufladzie jakieś propozycje zmian do ustawy o zgromadzeniach publicznych i teraz, kiedy jest taki medialny efekt próbują to wyciągnąć. W tej sprawie niezwykle niepokoi mnie to, że od czterech lat Polska powinna była wykonać dwa wyroki - jeden Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zgromadzeń spontanicznych, drugi w sprawie Bączkowski i inni przeciwko Polsce dotyczący w ogóle organizowania zgromadzeń - i wtedy jakoś rządowi brakowało energii, żeby te zmiany przeprowadzić i nie zdołał przygotować odpowiedniego projektu ustawy, która trafiłaby do Sejmu. I nagle teraz, kiedy jest zapotrzebowanie polityczno-medialne, to pojawia się szybko przedstawiany projekt.

Co do wczorajszych zajść, to mieliśmy ponad 20 naszych obserwatorów na ulicach Warszawy i z ich wstępnych relacji wynika, że najpoważniejsze zastrzeżenie dotyczy zapewnienia przez policję bezpieczeństwa Marszu Niepodległości po tym, jak został on skierowany w kierunku Placu Unii Lubelskiej, Alejami Ujazdowskimi do Placu Na Rozdrożu i później zapewnienia bezpieczeństwa na tym ostatnim placu. Byłem tam na miejscu i uznaliśmy, że sytuacja robi się na tyle niebezpieczna, że może zdarzyć się coś poważnego. Kiedy później przeczytałem w internecie, że podpalony został samochód TVN24 to się specjalnie nie zdziwiłem. Tam naprawdę nie było bezpiecznie tzn. policja stała, ale bardziej w okolicach ulicy Koszykowej i Ministerstwa Sprawiedliwości tj. zabezpieczała bardziej wejście na sam plac, a tego, co się już na nim bezpośrednio działo, to wydaje się, że już nie kontrolowała.

DEON.PL POLECA

Rzucanie racami i kostką brukową ze strony uczestników Marszu Niepodległości na Placu Konstytucji uzasadniało użycie siły przez policję i rozwiązanie tego zgromadzenia.

Rozdzielenie obu manifestacji było przeprowadzone dość profesjonalnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zachować istotę prawa o zgromadzeniach"
Komentarze (2)
A
Andrzej
12 listopada 2011, 17:36
Przecież Tusk nakazał swoim podwładnym, żeby poparli kandydaturę Nowickiej na wicemarszałka Sejmu i mówił, że będą potrzebowali głosów Palikota. Teraz wiecie dlaczego... Szykował już zmiany w Konstytucji i potrzebne były zadymy, żeby można było te zmiany przeprowadzić...
P
polski.blog.ru
12 listopada 2011, 14:40
Pierwszym wodzem Drugiej Rzeczypospolitej był generał Józef Dowbor-Muśnicki herbu Przyjaciel. Zob.: Pierwszy wódz II Rzeczypospolitej http://polski.blog.ru/131924307.html Первый вождь II Речи Посполитoй