Z kart historii: Narodowe derby Górnego Śląska

Mecz na stadionie im. Hindenburga w Bytomiu (fot. blogs.die-fans.de)
inf. wł. / ŁK

Choć nie były to mecze międzypaństwowe, zawsze poprzedzały je hymny narodowe Polski i Niemiec. Rywalizacja wzbudzała wielkie emocje nie tylko na podzielonym granicą Górnym Śląsku. 7 grudnia 1924 roku na boisku 1.FC Katowice po raz pierwszy rozegrano mecz Polski Śląsk - Niemiecki Śląsk.

W "polskich" szeregach wystąpili piłkarze z siedmiu klubów: Ruchu Hajduki Wielkie (obecnie Chorzów), Pogoni Katowice, 1.FC Katowice, Naprzodu Lipiny, AKS-u Chorzów, Iskry Siemianowice i 06 Załęże. Po stronie niemieckiej znaleźli się głównie reprezentanci drużyn z Bytomia i Gliwic: Beuthener SuSV 09, Wacker Beuthen, VfB Gleiwitz, Vorvaerts Gleiwitz, a także Raciborza oraz Kluczborka. Inauguracyjne spotkanie, które obejrzało około 5000 widzów, zakończyło się wynikiem remisowym 3:3, a ciekawostką jest, że aż trzy gole padły po strzałach samobójczych.

W rewanżu, rozegranym pół roku później na stadionie w Bytomiu 3:1 wygrali gospodarze. Ogółem odbyło się 20 takich spotkań, dziewięć razy wygrywali polscy Ślązacy, a siedmiokrotnie - niemieccy. Gracze z polskiej strony granicy zazwyczaj występowali w niebiesko-białych barwach, z naszytym na koszulki śląskim orłem, rywale grali w białych koszulkach i żółtych spodenkach.

DEON.PL POLECA

Nie brak ciekwostek, związanych z tymi spotkaniami. Ot, choćby ta, że najwyższe zwycięstwo - aż 9:1 - odnieśli piłkarze z polskiej strony granicy, a stało się to... 1 września 1935 roku. Wiosną tego samego roku mecz odbył się na wybudowanym kilka miesięcy wcześniej Adolf Hitler Kampfbahn (stadionie im. Adolfa Hitlera), który po II wojnie światowej przejęli piłkarze Górnika Zabrze. Trzy gole dla polskiej reprezentacji Śląska zdobył wówczas Ernest Wilimowski, ten sam, który w czasie wojny reprezentował barwy niemieckiej reprezentacji, a po 1945 roku został uznany przez propagandę PRL za symbol zdrajcy narodowego.

Po raz ostatni przedzieleni granicą śląscy piłkarze spotkali się 8 stycznia 1939 roku. Rosnące napięcie pomiędzy krajami sprawiło, że obie drużyny wystawiły najlepszych swoich graczy, często reprezentantów Niemiec i Polski. Zagrali m.in: Ernest Wilimowski, Jerzy Wostal, Teodor Peterek, Gerard Wodarz, Ryszard Piec, Ewald Dytko oraz Edmund Giemsa, a po stronie niemieckiej bramkarz Otto Mettke, Richard Kubus, Wilhelm Koppa, Florian Bismor, Adolf Obstoj, oraz Hubert Renk. Wygrali "Niemcy" 5:3.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z kart historii: Narodowe derby Górnego Śląska
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.