Dlaczego Jezus nazwał uczniów głupcami?

(fot. youtube.com)
Br. Patefon OFM Conv

Dzisiaj w Ewangelii Jezus używa twardego słowa, mówiąc do uczniów, którzy uciekają z Jerozolimy do Emaus. Używa słowa głupcy. Dlaczego?

Ewangelia nam to trochę łagodzi, czytamy o nierozumnych, ale nierozumny to jest mocne słowo i odznacza ono człowieka głupiego.

O gadaniu, niegadaniu i pałaniu. Oraz trzy razy św. Piotr i trzy razy głupek. A to wszystko we franciszkańskim rozważaniu Daję Słowo na III Niedzielę Wielkanocną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dlaczego Jezus nazwał uczniów głupcami?
Komentarze (3)
T
Tomek
4 maja 2014, 17:03
Aaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa tego mi brakowało do calości. Wspaniałe!
A
aga
4 maja 2014, 11:53
Wydaje mi się, że słowo "nierozumny" jest bardziej dobitne i dotykające niż kolokwialny "głupi". Bardziej rani, bardziej dociera i jest bardziej wymowne.
A
Andrzej
4 maja 2014, 17:27
To jak nazwiemy naszą głupotę względem wiary i Boga jest być może nie tak istotne, jak zrozumienie własnych słabości i w ich kontekście dostrzeżenie własnej ułomności t.j.  ślepoty, głuchoty, zaparcia oraz braku ufności i nadziei, o której mówi Brat Patefon. Myślenie, czy też rozważanie o tym co Boskie wcale nie musi być łatwe przy Niedzieli, a jeszcze trudniejsze staje się w dniach powszednich. Przecież to zwykle  w tych dniach powszednich odwracamy się do Boga plecami czyniąc wedle tego co zgodne z rozumem i ciałem, ba nierzadko nawet sumieniem. Jednak wola Boga jest ukierunkowana głównie na naszą przyszłość, czyli wieczne życie w Domu u samego Boga. I tutaj ujawnia się nasza słabość, bo nie  potrafimy patrzeć z tego ogromnego dystansu na nas samych i na nasze problemy. Przeciwnością owej głupoty ma być nasza mądrość, która każdego dnia winna dostrzegać perspektywę naszego życia w tej wiecznej i wspaniałej przyszłości. Przecież nigdy nie wiemy, ile jeszcze nam tutaj czasu pozostało.