21. Festiwal Kultury Żydowskiej

Data rozpoczęcia: 24 czerwca 2011 godz. 09:00
Miejscowość: Kraków
Kontakt:
www.jewishfestival.pl
Udział: Bezpłatny

Blisko 260 wydarzeń, w tym 17 koncertów składa się na program tegorocznego 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, który rozpocznie się w najbliższy piątek.

 

 

To największa w kraju prezentacja kultury żydowskiej. Jak podkreśla dyrektor festiwalu Janusz Makuch impreza ma ambicję ogarnięcia wszystkiego, co współcześnie dzieje się w kulturze żydowskiej, co jest autentyczne i najciekawsze.

„Staramy się dbać o to, by festiwalu odzwierciedlał różnorodność i wielobarwność świata żydowskiego. Każdy z artystów jest gwiazdą i każdy reprezentuje inny aspekt tego świata” – mówił Makuch. „Większość imprez tego typu gra na nucie nostalgii. Ta nuta jest obecna także w Krakowie, ale my chcemy pokazywać świat, który się odrodził i zaistniał na nowo po II wojnie światowej. Podążamy za światem żydowskim, który fenomenalnie się rozwija” – podkreślił Makuch.

Obok muzyki klezmerskiej w wykonaniu m.in. Daniela Kahna czy zespołu Rogera Davidsona na festiwalu zabrzmią także pieśni Galicji w wykonaniu amerykańskiego multiinstrumentalisty Michaela Alperta i ukraińskiego  pieśniarza Juliana Kytasty oraz muzyka zespołu The Sway Machinery współpracującego z malijską wokalistką Khairą Arby.

W niedzielę w synagodze Tempel odbędzie się światowa prapremiera projektu  „Proście o pokój dla Jeruzalem”  zrealizowanego przez kantorów Benziona Millera, Israela Randa i Alberto Mizrahiego wraz ze specjalnie powołaną na tę okazję kameralną orkiestrą Kabara Instrumental Group.

Na finałowym koncercie „Szalom na Szerokiej” wystąpi Yemen Blues czyli wielkie muzyczne odkrycie w Izraelu - zespół Ravida Kahalani oraz grupa Abraham Inc.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się warsztaty m.in. genealogiczne, języka jidysz, hebrajskiego, śpiewu chasydzkiego, żydowskiego tańca, wycinanki.  Nowością będą warsztaty sztuki żydowskiej oraz spotkania poświęcone współczesnej typografii hebrajskiej prowadzone przez izraelskiego grafika Odeda Ezera.

Prof. Daniel Pipes z USA, znawca Bliskiego Wschodu, wygłosi wykłady m.in. o przyszłości Europy w kontekście procesu islamizacji oraz o stosunkach izraelsko – palestyńskich.

Będzie można zwiedzać krakowskie synagogi, dawne getto i żydowskie cmentarze i podążyć na wycieczki śladami żydowskich kobiet albo organizacji młodzieżowych w przedwojennym i wojennym Krakowie.

Podczas festiwalu wręczone zostaną Medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz Nagroda im. Ireny Sendlerowej.

Festiwal, który potrwa do 3 lipca, odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

Więcej informacji na stronie: www.jewishfestival.pl

(PAP)