„7@nite” – zwiedzanie krakowskich synagog nocą

Data rozpoczęcia: 04 czerwca 2011 godz. 22:30
Miejscowość: Kraków
Organizator: Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC), krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska i American Jewish Joint Distribution Committee (JDC)
Udział: Bezpłatny

Siedem synagog na krakowskim Kazimierzu 4 czerwca zostanie otwartych nocą. Poza zwiedzaniem krakowianie i turyści będą mogli wziąć udział w koncercie rockowym, debatach, warsztatach  plastycznych, obejrzeć prezentacje multimedialne i wystawy.

 

„Kraków to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie na niewielkiej przestrzeni istnieje tak wiele synagog. 4 czerwca po raz pierwszy zostaną jednocześnie otwarte dla publiczności” – mówił w piątek Piotr Nawrocki z zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Przed wojną w Krakowie było ponad 100 synagog i domów modlitwy. Obecnie tylko siedem jest udostępnianych, a cztery są wykorzystywane w celach religijnych.

„Chcemy pokazać dziedzictwo, historię i wyjątkową architekturę synagog, ale też teraźniejszość społeczności żydowskiej” - mówiła pomysłodawczyni projektu „7@nite” Monika Elliott. „Bardzo chcielibyśmy przyciągnąć młodych ludzi” – dodała.

Nocne zwiedzanie synagog zainauguruje uroczysta hawdala czyli zakończenie szabatu, które na dachu budynku Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) poprowadzi naczelny rabin Krakowa Boaz Pash.

Wszystkie synagogi będą otwarte od g. 22.30 do 2. W każdej zaplanowano inne wydarzenia.

W Synagodze Tempel zagra izraelski zespół rockowy Keped. W Synagodze Kupa zaplanowano dwie debaty: „Kobiety w judaizmie” i „Młodzi w judaizmie”. W Synagodze Poppera odbędą się warsztaty plastyczne, których uczestnicy robić będą gwiazdy Dawida oraz ozdobne pudełko mezuzy.

W Starej Synagodze, która jest oddziałem muzealnym, będzie można oglądać wystawę poświęconą architekturze mając w tle muzykę miksowaną przez DJ Krzaka. W Synagodze Wysokiej zaplanowano prezentację multimedialną o współczesnym życiu społeczności żydowskiej, a w Synagodze Izaaka dwie wystawy o Izraelu.  W Synagodze Izaaka będzie można też skosztować koszernych potraw i poznać tańce izraelskie.

W Synagodze Remu co 20 minut odbywać się będą spotkania „ABC judaizmu”, na których będzie można usłyszeć podstawowe informacje o obrzędowości i duchowości judaizmu (to jedyne wydarzenie tej nocy, na które obowiązują wcześniejsze zapisy).

Zwiedzający w każdym miejscu otrzymają pieczątki. Na osoby, które odwiedzą sześć synagog będą czekać drobne upominki.

Projektowi towarzyszyć będą warsztaty fotograficzne, miejska gra planszowa o Kazimierzu, pokaz filmu „Na końcu świata w lewo” oraz święto ulicy Józefa.

„7@nite” organizują wspólnie Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC), krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska i American Jewish Joint Distribution Committee (JDC). 

 

(PAP)