Ars Serviendi Rekolekcje i warsztaty z Mszą św. w rycie klasycznym – trydenckim

Data rozpoczęcia: 22 lipca 2011
Miejscowość: Bukowina Tatrzańska
Organizator: Constitues Eos
Kontakt:
Constitues Eos
ul. Kraszewskiego 32/5
30-110 Kraków
tel. 12 – 427 – 00 – 59
Udział: Płatny
Koszt udziału: 350

 

Zapraszamy na III edycję Ars Serviendi, rekolekcji i warsztatów, które mają na celu przybliżenie się i wejście w głąb liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, tzw. trydenckiej, oraz poznanie tajników śpiewu chorału gregoriańskiego.

 

Kardynał Ratzinger – Benedykt XVI w swojej książce Duch liturgii pisze: Dla liturgii rzeczą zasadniczą jest „ustanowienie”. Liturgia nie może wypływać z naszej fantazji bądź kreatywności, gdyż wówczas pozostała by wołaniem pozbawionym odzewu lub też byłaby jedynie samopotwierdzeniem. Zakłada ona konkretną „drugą Osobę”, która ukazuje się nam i wytycza kierunek naszemu życiu. Podczas tygodniowego spotkania spróbujemy przyglądnąć się właściwemu kultowi jaki Bogu się należy, żeby liturgia nie był naszym własnym samouwielbieniem. W różnych bowiem ceremoniach musimy dostrzegać Jego obecność, czasem zdarza się nam, że w „zabieganiu liturgicznym” stawiamy Go na drugim miejscu. Rzeczy błahe przybierają najwyższą rangę. Spróbujemy zatem tak nauczyć się przeżywać liturgię, żeby ona nie była, jak pisze dalej Ratzinger, …kultem w którym ostatecznie nie chodzi o Boga (…) w takim wypadku liturgia rzeczywiście staje się pustą grą, lub co gorsza może prowadzić do odejścia od Boga Żywego.

 

Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium uchwalona przez Sobór Watykański II w 116 punkcie mówi: Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w czynnościach liturgicznych powinien zajmować on pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu. Dlatego kolejnym ważnym punktem Ars Serviendi są warsztaty ze śpiewu chorału gregoriańskiego. Będą prowadzone przez Benedyktynów z Tyńca, ośrodka który znany jest w całej Polsce z promowania kultury muzycznej, w tym chorału.

 

Zainteresowani będą mogli nauczyć się służyć do poszczególnych Mszy św. i nabożeństw, a także rozwinąć już posiadane umiejętności. Klerycy i księża będą mogli dowiedzieć się więcej na temat posługi subdiakona i diakona oraz nauczyć się odprawiania w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Dla żeńskiej części uczestników przewidziane są dodatkowe zajęcia z emisji głosu i śpiewu.

 

Rekolekcje z warsztatami odbędą się w dniach 22 – 29 lipca 2011r. w ośrodku Grup Apostolskich, położonym w malowniczej górskiej miejscowości – Bukowinie Tatrzańskiej.

 

W programie m.in.:

 

- Codzienna Msza św. sprawowana wg. mszału Jana XXIII z 1962 r.

- Warsztaty Chorału Gregoriańskiego prowadzone przez Benedyktynów z Tyńca

- Nauka służenia do poszczególnych Mszy św. oraz Nieszporów

- Liturgia godzin

- Konferencje

- Msza Św. Pontyfikalna na zakończenie rekolekcji

 

Koszt udziału: 350 zł (nocleg + wyżywienie)

 

Rozpoczęcie zapisów od 11 kwietnia 2011.

 

Zapisy:

 

Warunkiem zapisu jest przelanie na konto fundacji Constitues Eos pełnej kwoty za rekolekcje (350 zł), oraz przesłanie na adres e-mail: ars.serviendi@gmail.com swoich danych osobowych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, diecezja, telefon kontaktowy i PESEL). Można tam również nadsyłać ewentualne zapytania.

 

Constitues Eos

ul. Kraszewskiego 32/5

30-110 Kraków

tel. 12 – 427 – 00 – 59

Numer konta bankowego:

33 1540 1115 2111 6011 8561 0001

(Bank Ochrony Środowiska)

W tytule proszę wpisać:

AS Imię i nazwisko

 

Więcej informacji na stronach

www.facebook.com/ars.serviendi

 

Organizatorzy:

- Bractwo Kapłańskie Św. Piotra

- Grupy Apostolskie – Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej

- Fundacja Constitues Eos