Bluesroads Festival - Msza św. i koncert

Data rozpoczęcia: 29 maja 2011 godz. 12:30
Data zakończenia: 29 maja 2011 godz. 13:45
Miejscowość: Kraków
Kontakt:
www.bluesroads.pl
Udział: Bezpłatny

Organizatorzy II Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej Bluesroads Festival serdecznie zapraszają na Mszę i Koncert z udziałem Krakowskiego Chóru Gospel Joyful Voice, które odbędą się już 29 maja 2011 o godzinie 12.30 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

 

 

Po raz drugi w ramach Festiwalu połączymy blues i gospel - dwa gatunki muzyczne mające wspólne korzenie. Son Mouse - amerykański muzyk bluesowy pochodzący z delty Missisipi – jako jeden z pierwszych bluesmanów dostrzegł początki bluesa nie jako muzyki świeckiej, ale związanej z gospel, zaś John Lee Hooker uważał, że Blues jest pierwszą muzyką, która powstała na Ziemi. Urodził się wraz z Ewą i Adamem w Raju i jest jedynym opowiadającym ich historię. Daleko jednak szukać nie trzeba, gdyż nasi polscy bluesowi artyści, i zarazem gwiazdy Festiwalu, dostrzegają związek pomiędzy tymi dwoma gatunkami muzycznymi. Jarosław Śmietana myśli, że blues powstał częściowo z pieśni gospel i ma z nim wiele wspólnego. Pieśni kościelne oraz pieśni pracy – „work songi” były początkiem bluesa. Marek Wojtowicz zaś zauważa, że Blues wywodzi się z gospel, a gospel – pieśń ewangeliczna nawiązuje do odwrócenia się od zła i pójścia w kierunku dobra, do Boga.

 

Klimat delty Missisipi poczujemy nad Wisłą w dniach 24-30 maja 2011 roku. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach festiwalowych, w programie m.in. warsztaty instrumentalno-wokalne, wykłady na temat muzyki, przegląd zespołów, koncerty polskich i zagranicznych gwiazd sceny bluesowej, wernisaż fotografii. Szczegółowe informacje na stronie www.bluesroads.pl