Gotycki kościół św. Klemensa w Wieliczce – zwiedzanie online

Data rozpoczęcia: 21 kwietnia 2021 godz. 17:00
Data zakończenia: 21 kwietnia 2021 godz. 18:00
Miejscowość: Online
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Kontakt:
Małgorzata Bogucka
m.bogucka@muzeum.wieliczka.pl
Udział: Bezpłatny

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wirtualny spacer po gotyckiej budowli wielickiego kościoła w środę 21 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00. Oprowadzać będzie Dominik Krysa – przewodnik po kopalni i muzeum oraz pasjonat wielickiej historii.

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum za pośrednictwem platformy Zoom.

 

Kościół  św. Klemensa w Wieliczce, położony w sąsiedztwie Zamku Żupnego, to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Mijając go na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że w przeszłości była to jeszcze wspanialsza i  bogatsza świątynia. Obecnie, spoglądając na klasycystyczną bryłę kościoła, trudno wyobrazić sobie, iż w tym samym miejscu, przed 235 laty wznosiła się dostojna  gotycka budowla, dorównująca wyposażeniem katedrom i kolegiatom. Jeszcze w drugiej połowie XVIII w. jej wnętrze przypominało to, jakie możemy dziś podziwiać np. w kościele Bożego Ciała w Krakowie. Niestety - pomnik historii Wieliczki przepadł w 1786 r. w związku z decyzją zaborcy austriackiego o jego rozbiórce.

 

Spotkanie przybliży historię dawnych ołtarzy i kaplic, zdobiących niegdyś wielicką farę, a także odkryje wskazówki dla poszukiwaczy ich śladów. Aktualny kościół św. Klemensa został zbudowany na podstawie niemal takiego samego układu przestrzennego jak dawna świątynia. Dzięki temu jego współczesna bryła z powodzeniem posłuży do sentymentalnej wędrówki przypominającej wizerunek niezachowanego wnętrza.

Wirtualne zwiedzanie odbędzie się ramach spotkań  Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich.