JEST INNA DROGA... EKSTREMALNA

Data rozpoczęcia: 15 kwietnia 2011
Data zakończenia: 15 kwietnia 2011
Miejscowość: Kraków
Organizator: EDK.org.pl
Udział: Bezpłatny

 

15 kwietnia 2011 roku, w ostatni piątkowy wieczór Wielkiego Postu spod kościoła św. Józefa w Krakowie wyruszą uczestnicy 3. edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Mają do przejścia 44 kilometry, które dzielą kościół na Podgórzu od Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie dotrą o świcie, po całonocnej, pieszej wędrówce z krzyżami w rękach, zmęczeni i obolali, z niezapomnianymi przeżyciami w sercach. Po co jednak tak się trudzić, skoro Misterium Drogi Krzyżowej można rozważać w kościelnej ławce?
 
"Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Wysłuchanie rekolekcji wiekopostnych w kościele to nie są żadne ćwiczenia duchowe. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony" – tak komentuje ideę wydarzenia ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek, który zainicjował jego powstanie. Ci, którzy już w poprzednich latach przeszli trasę 44 kilometrów, nie ukrywają, że udział w EDK był dla nich bardzo ważnym doświadczeniem. Mówią o medytacji cierpienia Chrystusa, smaku ciszy, przemyśleniu swojego życia, ale i pokucie za grzechy.
 
Mimo niełatwego wyzwania, w poprzednich latach podjęło się go ponad 500 osób. Organizatorzy, mając na uwadze ich bezpieczeństwo, już od trzech lat przygotowują trzy długości trasy, zróżnicowane ze względu na kondycję i aktywność fizyczną uczestników. Można wybrać się w drogę ze Skawiny (do przejścia 24 km), z Tyńca (30 km) lub wyruszyć z Rynku Podgórskiego, prosto po Mszy Św. rozpoczynającej Ekstremalną Drogę Krzyżową. Na trasie obowiązuje reguła milczenia – nie wolno zapomnieć, że jest to Misterium, a w trakcie wędrówki rozważamy tajemnice Męki Pańskiej.
 
Zapisy i więcej informacji na stronie akcji: www.edk.org.pl.
Tematem przewodnim tegorocznych rozważań jest męskie przeżywanie wiary w Boga, które opiera się na potwierdzaniu poczucia własnej wartości poprzez podejmowanie wyzwań oraz potrzebie idei, która nadaje sens istnieniu. Nie dziwi zatem, że organizatorem EDK 2011 jest Męska Strona Rzeczywistości, wspólnota honorowych mężczyzn, którzy są współtwórcami wydarzenia. Więcej o ich działalności i stworzonym przez nich kodeksie na stronie www.wio.org.pl.