Ks. Jan Zieja: "W duchu i w prawdzie" - film i spotkanie z Jackiem Moskwą, współreżyserem

Data rozpoczęcia: 01 lutego 2012 godz. 18:00
Data zakończenia: 01 lutego 2012 godz. 19:30
Miejscowość: Kraków
Organizator: Klub Inteligencji Katolickiej i Wydawnictwo Znak
Udział: Bezpłatny
We środę 1 lutego o godz. 18.00 Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie i Wydawnictwo Znak zapraszają na projekcję filmu „W duchu i w prawdzie” oraz na spotkanie z jego współreżyserem Jackiem Moskwą. Spotkanie poprowadzi red. Elżbieta Kot, a odbędzie się ono w siedzibie KIKu przy ul. Siennej 5, I piętro.

„W duchu i w prawdzie” (42 min.) autorstwa Krystyny Mokrosińskiej i Jacka Moskwy z 1992 roku to dokumentalny film biograficzny o księdzu Janie Ziei, jednym z najbardziej cenionych duszpasterzy i największych autorytetów moralnych swoich czasów, który całym swoim życiem realizował ideały ewangeliczne, czyli prawdę, miłość i ubóstwo. W filmie księdza Zieję wspominają m. in. ks. Adam Boniecki, Stanisław Broniewski „Orsza”, naczelnik „Szarych Szeregów”, Jacek Kuroń, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Jerzy Turowicz oraz Henryk Wujec. Film zawiera jedyny wywiad filmowy z ks. Zieją, nakręcony w 1987 roku w warunkach niemalże konspiracyjnych i przechowywany w ukryciu do 1992 roku, kiedy film został zrealizowany już po śmierci Księdza.

Jacek Moskwa – pisarz, dziennikarz, redaktor i wydawca, korespondent m. in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia z Rzymu i Watykanu w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, autor papieskich biografii (w tym czterotomowej „Drogi Karola Wojtyły”) oraz, m. in., rozmów z ks. Janem Zieją „Życie Ewangelią”, a także ostatnio wydanej książki „Nie mów o mnie. Z Zofią Morawską spotkania w Laskach”.