PIENIĄDZE I WOLNOŚĆ

Data rozpoczęcia: 08 października 2010 godz. 17:00
Data zakończenia: 10 października 2010 godz. 12:00
Miejscowość: Częstochowa
Organizator: Centrum Duchowości Księży Jezuitów
Kontakt:
42-226 Częstochowa, ul. św. Kingi 74/84; mail: rekolekcje@adres.pl
Udział: Płatny

 

Sesja w Centrum Duchowości Księży Jezuitów PIENIĄDZE I WOLNOŚĆ w oparciu o reguły rozdawania jałmużny św. Ignacego Loyoli.

 

W świecie rosnących kontrastów ekonomicznych pytania o sprawiedliwość, wolność wewnętrzną wobec spraw materialnych, czy o zasadność i rodzaj pomocy innym, jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu. Wielu chrześcijan przeżywa dylematy związane z zarabianiem i wydawaniem pieniędzy. Całkowite poświęcenie się pracy, presja dążenia do wysokiego standardu życia, nachalne propagowanie konsumpcyjnego stylu życia, przewartościowują życie niejednego człowieka.

 

Jednocześnie dysponujemy wystarczającym dostępem do informacji, by mieć świadomość, że większość ludzi na ziemi żyje w wielkim ubóstwie. Nierzadko biednych spotykamy niczym ewangelicznego Łazarza, tuż za progiem drzwi. Jak jednak pomagać, by nasza pomoc umożliwiała zmianę na lepsze, a nie przyczyniała się do utrzymywania patologii? Wreszcie, jak pogodzić wymagania sprawiedliwości z naturalną chęcią niesienia pomocy tylko przyjaciołom czy członkom rodziny?

 

Od 30 lat, corocznie, organizujemy kursy duchowości ignacjańskiej, w czasie których omawiamy poszczególne aspekty drogi, którą od blisko pięciu wieków podąża wielu chrześcijan, zainspirowanych mistyką św. Ignacego z Loyoli. W październiku br. zajmiemy się tematem tzw. „Reguł rozdawania jałmużn”, które mówią o kryteriach, wg których jako chrześcijanie powinniśmy pomagać materialnie innym ludziom.

 

Specjalnym gościem tegorocznego, jubileuszowego spotkania, będzie p. Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Wśród innych prelegentów usłyszymy o. Krzysztofa Osucha, który wygłosi referat o ubóstwie duchowym i o. Józefa Augustyna, który będzie mówił nt. naszej relacji do ubogich.


Więcej informacji na stronie: www.czestochowa-jezuici.pl