„Poema XXI – Świat poezji Miłosza oczami japońskiego artysty”

Data rozpoczęcia: 03 grudnia 2011
Data zakończenia: 18 grudnia 2011
Miejscowość: Warszawa
Organizator: PME
Udział: Bezpłatny

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Stowarzyszenie Praktyków Kultury zapraszają na wystawę „Poema XXI – Świat poezji Miłosza oczami japońskiego artysty”

Wystawa Poema XXI – Świat Miłosza według Rui Ishihara jest finałem interdyscyplinarnego projektu artystycznego łączącego sztuki plastyczne, muzykę i poezję, zainspirowanego cyklem wierszy Czesława Miłosza. Pomysłodawcą projektu jest Rui Ishihara, japoński artysta mieszkający i tworzący w Polsce. Wielkim atutem ekspozycji jest niecodzienna instalacja, zaprojektowana przez Chie Piskorską. Dzięki oddziaływaniu na wszystkie zmysły wprowadza odbiorcę w świat, opisywany w wierszach z cyklu „Świat. Poema naiwne".


Wystawie towarzyszyć będzie swoisty komentarz muzyczny – Mieczysław Litwiński, polski muzyk i kompozytor, wraz z wybranymi przez siebie artystami, w cyklu wspólnych prób stworzy „muzykę miodu” – oryginalne utwory inspirowane wybraną poezją Czesława Miłosza.


3 i 10 grudnia o godz. 19.00 odbędą się koncerty, podczas których wystąpi m.in. Glass Duo, grający na niezwykłym instrumencie – szklanej harfie.
W ramach projektu zostanie wydane tłumaczenie zbioru poezji Czesława Miłosza „Świat. Poema naiwne” wykonane przez japońską poetkę i tłumaczkę Michiko Tsukadę przy współpracy z Rui Ishiharą.


Wystawę można oglądać od 3 do 18 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.