Przepis na miłość, czyli Debaty Walentynkowe 2012

Data rozpoczęcia: 13 lutego 2012 godz. 19:00
Miejscowość: Warszawa
Organizator: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej
Udział: Bezpłatny

13 lutego 2012 r. w młodzieżowym klubie Aromat przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się już druga warszawska Debata Walentynowa pod tytułem „Kochać jak to łatwo powiedzieć, czyli jak znaleźć przepis na miłość?”. Wydarzenie wpisało się w cykl debat walentynkowych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w różnych miastach na terenie całej Polski. KSM Archidiecezji Warszawskiej w tym roku gościło małżeństwa: Annę i Marcina Brzostek ze wspólnoty Domowego Kościoła, Magdalenę i Piotra Lipniackich – realizatorów programu Archipelag Skarbów oraz Agatę i Piotra Puścikowskich – dziennikarkę Gościa Niedzielnego oraz architekta, rodziców czworga dzieci.


Podczas debaty małżeństwa dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z budowaniem relacji, wzajemnego poznawania się oraz tworzenia trwałego związku. Mimo iż każda z par ma swoją własną historię wszyscy zgodnie stwierdzili, iż zakochanie jest czymś niezwykle pięknym, ale nie trwającym wiecznie. Z pewnością naiwnym byłoby utożsamianie zakochania z przysłowiowymi motylkami w brzuchu. Z doświadczenia naszych prelegentów wynika, że błogi stan zakochania często już na samym początku przerywają różne trudności. Według Pani Magdaleny Lipniackiej tylko prawdziwa miłość może zwyciężyć kryzysy, które pojawiają się w każdym związku „Po czym poznać, że miłość istnieje między dwojgiem ludzi? Gdy pojawią się pierwsze trudności oboje trwających w związku mają pragnienie go przezwyciężyć wspólnymi siłami.” Bardzo ważnym aspektem, który pomógł zaproszonym gościom w przezwyciężaniu problemów, było kierownictwo duchowe, a także spotkania, konferencje z autorytetami w kwestiach budowania relacji takimi jak ks. Piotr Pawlukiewicz czy Pan Jacek Pulikowski.


„Bardzo łatwo jest być ze sobą do pierwszego kryzysu. Najczęściej, gdy pary natrafiają na jakiś problem rozstają się. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ tak naprawdę nie mamy szansy na poznanie drugiej osoby. W naszym przypadku, kiedy wszelkie sposoby dochodzenia do wspólnego konsensusu zawodziły szukaliśmy pomocy u znajomych osób trzecich” – wspomina Pani Magdalena Lipniacka.


W czasie spotkania prelegenci odpowiadali również na pytania dotyczące rutyny w związku. „Małżeństwo wcale nie jest skazane na rutynę. O małżeństwo trzeba dbać codziennie i do samego końca” – radził Pan Piotr Lipniacki. Również według Państwa Puścikowskich bycie ze sobą w długoletnim związku wcale nie musi oznaczać monotonii. Bardzo ważne jest, aby małżonkowie ciągle pielęgnowali swoje uczucie np. wychodząc na randki czy wspólne spacery.


W ostatniej części spotkania zaproszeni goście starali się odpowiedzieć na pytanie będące tematem tegorocznej debaty, czyli jak znaleźć przepis na miłość. Za najważniejsze uznali budowę związku na prawdzie oraz współpracy z Bogiem. Z doświadczenia prelegentów wynika, iż ważne jest również, aby wszelkie spory i kłótnie były zażegnywane przed końcem dnia. Aby zbudować dobry związek należy zwracać się o pomoc, radę do ludzi mądrych, doświadczonych.

Mamy nadzieję, że tegoroczna debata przyczyni się do budowania pięknych i dobrych relacji wśród młodzieży oraz będzie wspaniałą inspiracją do przemyśleń związanych z tematem miłości.
Magdalena Micał/ KSM