Sceneria Bożego Narodzenia: prawdopodobna, fantastyczna, uniwersalna, symboliczna
KRAKOWSKI KLUB "TYGODNIKA POWSZECHNEGO"
zaprasza na ilustrowany przeźroczami wykład dr. Piotra Winskowskiego
„Sceneria Bożego Narodzenia: prawdopodobna, fantastyczna, uniwersalna, symboliczna"
W odróżnieniu od dzieł sztuki przedstawiających Sąd Ostateczny czy Ukrzyżowanie, sceny Zwiastowania, Bożego Narodzenia i Pokłonu Trzech Króli umieszczane są przez artystów w przestrzeniach kameralnych – w izbie, komnacie, betlejemskiej stajence. Zbadanie układów przestrzennych i ich krajobrazowego tła stanowi wartościowe uzupełnienie lektury tekstów biblijnych o świadectwa ich rozumienia i przeżywania w dawnych wiekach oraz ujawnia pewne możliwości artystyczne, jakie te wydarzenia dostarczają dzisiejszym działaniom w przestrzeni.
Dr Piotr Winskowski jest architektem, adiunktem w Katedrze Architektury Środowiskowej Politechniki Krakowskiej i na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie; wykłada też na kierunku Kulturoznawstwo Międzynarodowe UJ. Zajmuje się teorią architektury, architekturą nowoczesną i ponowoczesną, relacjami między architekturą i innymi sztukami. Opublikował m.in. "Modernizm przebudowany", "Uwarunkowania kulturowe architektury wobec przemian cywilizacyjnych".
W ubiegłym roku, w ramach spotkań klubowych wygłosił prelekcję, związaną z tematyką Wielkiejnocy: „Zmartwychwstanie w pokoju Rembrandta”.
Miejsce spotkania: Sala konferencyjna HERBEWA (wejście od ul. Lubelskiej 29)