Sierpień w Benedyktyńskim Instytucie Kultury w Tyńcu

Data rozpoczęcia: 30 lipca 2012
Data zakończenia: 02 września 2012
Miejscowość: Klasztor Benedyktynów w Tyńcu
Organizator: Benedyktyński Instytut Kultury w Tyńcu
Kontakt:
Klasztor Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37
30-398 Kraków-Tyniec
tel. 12/ 6885 242
00 48 500 044 579
www.ps-po.pl
www.tyniec.benedyktyni.pl
Udział: Płatny

Wydarzenia sierpniowe  w Benedyktyńskim Instytucie Kultury w Tyńcu

  • Rekolekcje z postem wg św. Hildegardy: 27.08 – 02.09.2012. Prowadzi P. Alfreda Walkowska i O. Jan Paweł Konobrodzki OSB

W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu wg Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, a także melancholia, pycha, brak umiaru, niestałość i weltschmerz.

  • Warsztaty rozwoju Osobistego: 30.07-4.08.2012 i 20-25.08.2012. Prowadzi P. Joanna Paradowska i O. Jan Paweł Konobrodzki OSB

 

Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych wszechstronnym rozwojem. 

 

Są bardzo uruchamiające stąd dobrze poinformować prowadzącego przed zajęciami o ewentualnych chorobach, urazach czy też aktualnie odbywanej psychoterapii (wszelkie informacje proszę kierować na adres: enancjodromia@gmail.com najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem warsztatów).

 

Zajęcia mają charakter warsztatów z elementami medytacji i psychoterapii, a w szczególności psychoterapii ciała. UWAGA! Warsztat nie jest terapią i jej nie zastępuje!

 

Przeciwwskazaniem do uczestniczenia w warsztacie jest: ciąża, połóg, stany psychotyczne czy też terapia psychotropowa.

  • Zioła w żywieniu człowieka: 03-05.08.2012. Prowadzi prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska i O. Marian Kanior OSB

Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych: racjonalnym żywieniem, poprawą smakowitości potraw i dietą wegetariańską.

 

Warsztaty dotyczyć będą miejsca ziół w piramidzie żywieniowej i zawartości w ziołach składników funkcjonalnych, takich jak: witaminy, barwniki, antyoksydanty oraz substancji biologicznie czynnych; wykorzystaniem świeżych i suszonych ziół w codziennych racjach pokarmowych i przetworach mięsnych i warzywnych.

  • Skryptorium. Warsztaty tygodniowe: 13-18.08.2012 – Karta z Godzinek-święty patron/ iluminatorstwo i kaligrafia. Prowadzi P. Barbara Bodziony i O. Andrzej Haase OSB

Adresaci: Osoby, które fascynuje piękno w wydaniu średniowiecznym bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

 

Na warsztatach poznamy podstawowe techniki średniowiecznego iluminatorstwa. Przygotujemy wspólnie farby z pigmentów według średniowiecznych receptur. W ramach zajęć będziemy wykonywać kopie średniowiecznych miniatur. Warsztaty otwarte są zarówno dla osób początkujących, jak i dla osób, które już uczestniczyły w warsztatach iluminatorstwa.

  • Medytacje w drodze: 14-18.08.2012. Prowadzi P. Andrzej Strużyk i O. Jan Paweł Konobrodzki OSB

„Medytacja i relaksacja w drodze” to kolejne spotkanie w ramach cieszących się dużą popularnością warsztatów medytacyjno-relaksacyjnych. W tej edycji warsztatów proponujemy uczestnikom medytację połączoną z ascetyczną praktyką milczenia oraz naukę skutecznych metod relaksacji w rytmie klasztornego życia mnichów w Tyńcu.


Ponadto uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję doświadczenia medytacji i relaksacji także w innych, szczególnych miejscach uświęconych wielowiekową tradycją i historią życia monastycznego. Te miejsca to niedostępne na co dzień klasztor oo. Kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, czynny nieprzerwanie od 1604 r., opactwo ss. Benedyktynek w Staniątkach – pierwszy na ziemiach polskich klasztor benedyktynek z 1216 r., oraz tysiącletnie Sanktuarium śś. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu. Jedna z sesji warsztatowych odbędzie się w pobliżu pustelni św. Świerada, na wzgórzu, z którego roztacza się wspaniały widok na Zalew Czchowski.

 

Medytacja i relaksacja w centrach życia duchowego oraz w otoczeniu rajskiego zakątka, gdzie zbocza okolicznych wzgórz pokryte malowniczą mozaiką lasów, pól i łąk przeglądają się w lustrze wody „sądeckiego morza”, to szansa dla każdego, kto poszukuje dróg do równowagi psychicznej i duchowej, pogłębienia życia wewnętrznego i osobistego rozwoju.