Wieliczka: Europejskie Dni Dziedzictwa - Szlaki. Sieci. Połączenia

Data rozpoczęcia: 14 września 2024 godz. 09:00
Miejscowość: Wieliczka
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Kontakt:
Ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
Udział: Bezpłatny

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa14 września 2024 roku w godzinach 9.00 - 16.00, do Zamku Żupnego i na Trasę Muzeum w kopalni soli. Tegoroczne hasło wydarzenia to "Szlaki. Sieci. Połączenia."

Uczestnicy odkryją północne skrzydło Zamku Żupnego z XV wieku, z zachowanymi malowidłami na ścianach. Przeprowadzone badania określają wiek najstarszych na połowę XVI wieku. To wyjątkowa sposobność by wejść do obiektu, który był dotychczas niedostępny dla zwiedzających. W przeszłości znajdowały się tu mieszkania wyższych rangą urzędników zatrudnionych w królewskim przedsiębiorstwie solnym, kaplica a także pomieszczenia, z których górnicy zabierali narzędzia i łój czyli tłuszcz do oświetlania kopalni. A z pobliskiego magazynu sól wyruszała różnymi szlakami do odbiorców nie tylko w Polsce.

W czasie imprezy w Wieliczce uczestnicy podążą "solnym szlakiem", na którym mogą zachwycić się wyjątkowymi solniczkami, poznają legendy związane z solą i kopalnią, stworzą aromatyczną kompozycję przypraw na bazie soli i przemierzą wirtualnie szlak z Markiem Skubiszem za sprawą prelekcji: "Solny Szlak na Orawę". Będą też mogli zobaczyć cenne i wyjątkowe obiekty ze skarbca kościoła św. Klemensa na wystawie: "Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce".  Związki tej parafii z królewskim przedsiębiorstwem solnym były bardzo duże. Są one widoczne w wyposażeniu kościoła, w którym znajdują się ołtarze oraz inne przedmioty ufundowane przez urzędników żupnych oraz bractwa pracowników kopalni: kopaczy, warzyczy, cieśli i tragarzy. Dla górników odprawiano codziennie Mszę Świętą "kopacką".

Ciekawych przeżyć, a może i wzruszeń dostarczą dwie wystawy: "Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach", która pokazuje fotografie z 18 krajów świata, z bardzo różnych kopalń, najstarsza fotografia pochodzi z poł. XIX w. oraz wystawa "Powroźnictwo w grafice". Czy o linie można powiedzieć, że była tak epokowym wynalazkiem jak wynalezienie koła? Wiele linom zawdzięczamy, ale także i grafice, która na wystawie pokazuje to ważne rzemiosło w okresie od XVI do XX wieku.

Na rodziny z dziećmi czekają warsztaty edukacyjne "Szlakiem legend", które prowadzone będą w Muzeum w kopalni soli. Na te zajęcia obowiązuje rezerwacja, szczegóły poniżej.  

Program:

9.00 - 16.00

zwiedzanie Zamku Żupnego, w tym nowo otwartego skrzydła północnego z malowidłami ściennymi nawet z poł. XVI w.:

 

- wystaw stałych, w tym solniczek, których kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie,

- wystaw czasowych: "Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce" (do 22 września), "Powroźnictwo w grafice" (przedłużona do 29.09),   "Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach" (przedłużona do 24 października),

 

10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00:

 

- "Szlakiem legend" warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi w Muzeum w kopalni soli (rezerwacja: od 9 września godz. 9.00 do wyczerpania miejsc, tel. 12 289 16 61)

 

12.00 - 16.00:

- "Solne szlaki świata - sól w kulinarnej odsłonie"- warsztaty tworzenia własnej kompozycji przyprawowej z użyciem soli, roślin, ziół i innych naturalnych substancji - dziedziniec zamkowy.

 

15.00:

-"Solny szlak na Orawę" - prelekcja Marka Skubisza, Sala Gotycka