Ewazjusz

Jest to imię łacińskie, pierwotne cognomen utworzone na podstawie czasownika evado, evasi, evasum 'wyjść, wychodzić, ujść przed czymś'. Ewazjusz zatem to byłby 'ten, który przed czymś uszedł'.

W Polsce znane tylko badaczom starożytności chrześcijańskiej.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Evasius, ros. Ewasij, wł. Evasio.

Dwóch Ewazjuszy czczono w Italii jako świętych. Nie należą do postaci, które wyraziście wyłaniają się z pomroki zamierzchłych czasów. Kilka słów poświęcimy tu jednemu z nich:

Ewazjusz, biskup Asti (w Piemoncie). Wedle późnej i wręcz fabularnej Passio (BHL 2792) miał być pierwszym biskupem wspomnianego miasta, wysłanym do Piemontu na przepowiadanie ewangelii przez samego papieża. Śmierć męczeńską miał ponieść z rąk arian. W rzeczywistości pierwszym biskupem Asti był Pastor, który w r. 451 wziął udział w synodzie w Mediolanie. Natomiast ślady działalności jakiegoś Ewazjusza pochodzą z VIII stulecia. Czy byłby to czczony w Piemoncie biskup- Trudno odpowiedzieć na to i temu podobne pytania, jakie nasuwa wczesny, ale źle poświadczony kult tego świętego. W Martyrologium Rzymskim widnieje pod dniem 1 września.

Ewazjusz
 obchodzi imieniny