Gajan
Imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen utworzone od praenomen Gaius / Caius. Gaianus zatem znaczyłoby 'pochodzący od Gaiusa, syn (adoptowany) Gaiusa' lub 'wyzwoleniec Gaiusa'.
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Gaianus, Caianus.
Synaksaria wyliczają wielu męczenników o tym imieniu. Tu kilka słów o bohaterze wiary, który stał się może najsławniejszy:
Gajan, męczennik z Ancyry. Zaginęła jego Passio, ale jej streszczenie odzwierciedliło się w synaksariach. Związany jest w nich z dziejami męczennika Eustachiusza, który miał być najpierw kapłanem pogańskim. Gdy się nawrócił i przez biskupa Antiochii został ochrzczony, a potem wyświęcony na kapłana, odszukał w Lystrze swego kuzyna Gajana oraz jego dzieci: Proba, Lulusa i Urbanosa. Ochrzcił ich. Potem razem zostali uwięzieni, odtransportowani do Ancyry i tam po wielu mękach skazani na ścięcie. Wspominano ich 23 czerwca, ale Martyrologium Hieronimiańskie wymieniało ich pod dniem 4 września. Pojawiła się też hipoteza, że od imienia świętego nazwę przyjęło miasto Gaianopolis, ale to niepewne.