Machut(Us)

Imię pochodzenia celtyckiego, występujące w piśmiennictwie w postaciach: Machutus, Maclovius, Malo. Jego etymologia jest nieprzejrzysta. Być może trzeba je znaczeniowo wiązać z irlandzkim Mac Cuiliun 'syn świętego'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Machutus, Maclovius, ang. Machlow, niem. Maclovius, Malo, Machutus, fr. Malo, Maclou, Macoult, Macoux, Malou, wł. Macuto, Maclovio.

Machut (Maclovius, Malo), biskup Aleth. Jego żywoty pochodzą z drugiej połowy IX w. i wyposażone są w liczne wątki legendarne, wywodzące się ze starych opowieści iroszkockich oraz z Navigatio sancti Brendani. Pochodził z okolic Gwent (Walia). Jako mnich przebywał w opactwie Llancarvan. Powędrował potem do Bretanii. W Aleth sam założył klasztor. Znacznie później powstało mniemanie, że był pierwszym biskupem tego miasta. Utrzymywano też, że wobec wrogiej postawy księcia Haeloka oraz części ludności usunął się do eremu i przez jakiś czas przebywał w okolicy Saintonges. Uproszono go następnie, by wrócił do Aleth. Zmarł około r. 640. Wspominano go w dniu 15 listopada.

Machut(Us)
 obchodzi imieniny