Magda
Jest to imię pochodzące od przydomka Marii z Magdali. Nazwa miejscowa Magdala jest pochodzenia aramejskiego. Odpowiada hebrajskiej nazwie Migdal 'wieża ryb' (dziś el-Medżdel odległe o 5 km od Tyberiady).
W Polsce imię znane od czasów średniowiecznych w formach: Magdalena (1264), Magdalana (1391), Magdalina (1448), Madlena, Magdalenka, Macha (forma Macha też skrót od Małgorzata). Dawniej imię to dość często (obok Urszuli, Ewy) nadawano nieślubnym córkom. Od imienia Magdalena pochodzą nazwiska Madalański, Madaleński, Madaliński, Magdziarz.
Dziś imię to jest również używane w formie urzędowej i spieszczeniach: Magda, Magdusia, Madzia.
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Magdalena, Magdalene, ang. Magdalen, Magde, Maddie, Madeline, fr. Madeleine, niem. Magdalene, Magda, wł. Maddalena.
W zapisach hagiograficznych doliczyć się można co najmniej 24 Magdalen. Ale niektóre z nich nosiły to imię jako drugie i tak jak Maria z Magdali występują często pod pierwszym imieniem. Inne znów pojawiają się w grupach męczenników. Święte noszące owe imię: Magdalena Albrici, Magdalena Panatieri, Magdalena de' Pazzi, Magdalena Kiota, Magdalena Sanga, Magdalena Fontaine, Magdalena Justamont, Magdalena od Matki Bożej, Magdalena od Najśw. Sakramentu, Magdalena-Teresa Talieu, Magdalena z Canossy, Magdalena Cho, Magdalena Han-Yong-i, Magdalena Ho-Kye-im, Magdalena Kim Obi, Magdalena Pak Pongson, Magdalena Yi, Magdalena Yi-Yong-hui, Magdalena Postel , Magdalena Zofia Barat.