Olimpiusz

Forma łacińska imienia greckiego Olympios, które wiąże się etymologicznie z nazwą miasta Olympia i nazwą góry Olympos. Zatem Olympius to 'człowiek pochodzący z Olimpii lub z Olimpu'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Olympius, Olimpius, gr. Olýmpios, ang., niem. Olympius.

Czterech Olimpiuszy pojawia się w literaturze hagiograficznej. O jednym z nich mówić się będzie pod hasłem Symfroniusz. Przedstawiamy zwięźle trzech pozostałych.

Olimpiusz, męczennik. Miał pochodzić z Nikomedii, a z zawodu być lekarzem. Za Maksymiana poddano go okrutnym torturom, a potem skazano na wygnanie do Egiptu. W Antionoe, stolicy prowincji Tebajdy, skazano go na śmierć. Poniósł ją w Tkow. Ostały się fragmenty opisu jego męki, a odkryto je dopiero w r. 1950. Zresztą rękopis pochodzi z XII w. Wspomnienie obchodzono zapewne w dniu 23 lipca.

Olimpiusz z Tracji. Znamy go z kilku aluzji zawartych w pismach św. Atanazego. Był zamieszany w spory z arianami. Występował zawsze w towarzystwie kolegi, Teodula z Traianopolis. Ani ich męczeństwo, ani też wczesny kult nie są dostatecznie zaświadczone. Baroniusz arbitralnie wpisał ich do swego martyrologium pod dniem 12 czerwca.

Olimpiusz, opat z Condet. Był następcą św. Eugeniusza (Oyend), a więc szóstym rządcą starożytnego opactwa. Zmarł około r. 575. Rymowana kronika z XIII lub XIV w. podaje, że wydzierżawił ziemie opactwa świeckim osadnikom i w ten to sposób przyczynił się do powstania miasta St-Claude. Zaliczono go do Ojców Jurajskich i z tego też chyba tytułu uznawano za świętego.

Olimpiusz
 obchodzi imieniny