Prywat

Imię łacińskie, cognomen, w którego funkcji jest użyty przymiotnik privatus, -a, -um 'osobisty, prywatny, nie piastujący urzędu'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Privatus, fr. Privat, wł. Privato.

Trzech świętych tego imienia pojawia się na kartach martyrologium. O jednym z nich, wymienionym pod dniem 31 lipca (razem z Dionizym), mówić nie potrzeba. Jego wspomnienie powstało z błędnego rozumienia nazwy miejscowej Privatum (Brivatum, Brivas, dziś Brioud), w departamencie Górnej Loary (por. Com. mart. rom. 408). Oto dwaj pozostali:

Prywat, męczennik rzymski. Martyrologium wspomina go pod dniem 28 września, ale wspomnienie wzięte zostało z Passio Callixti, a ta nie jest zbyt wiarogodna. Miał być rzymskim żołnierzem. Gdy widział cuda, dokonane przez Kaliksta, nawrócił się i przyjął chrzest. Został wówczas uleczony z choroby wrzodowej. Potem sam poszedł na śmierć męczeńską, a poniósł ją za Aleksandra Sewera. Nie odnaleziono śladów wczesnego kultu tego domniemanego męczennika.

Prywat, biskup Mende. Jego męczeństwo łączy się z inwazją Alemanów, którym przewodzić miał król Chrocus. W czasie niszczycielskiego najazdu dotarli oni na górę Mimmet, do groty, w której Prywat wiódł życie niezwykłego umartwienia. Ujęli go wówczas, a potem posłużyli się nim jako zakładnikiem przy obleganiu Gr-ce. Prywat nie zgodził się na pełnienie takiej roli, odrzucając zarazem propozycję złożenia ofiary bogom. Sieczono go długo biczami, na skutek czego rychło wyzionął ducha. O tym wszystkim w swej Historia Francorum opowiedział Grzegorz z Tours. Narzuca się jednak pytanie, kiedy miała miejsce owa inwazja. Niektórzy w ślad za Grzegorzem wskazują na w. III, na czasy Waleriana i Galiena. Inni identyfikują ją z najazdem z 407 r. Pasja, którą męczennikowi poświęcono, skomponowana została w X stuleciu, może nawet nieco wcześniej. Po 632 r. szczątki przeniesiono do opactwa Saint-Denis pod Paryżem, a w r. 777 do Sallonnes, w Lotaryngii. Potem potajemnie zabrano je znów do Mende, a gdy w 1170 relikwie -odkryto-, biskup Adalbert skomponował pismo De inventione et miraculis. Wspomnienie Prywata obchodzi się w dniu 21 sierpnia.

Prywat
 obchodzi imieniny