Rambert

Imię germańskie pochodzące ze skrócenia imion RAGNEBERT (RAGNOBERT); jest synonimem BERTRAMA, od którego różni się tylko kolejnością członów.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Rambertus, Ragnobertus, Ragnebertus, fr. Rambert, Regnobert, Renobert, Raimbaud, Raimert, Ribert, niem. Rambert, Ragnebert, wł. Ramberto.

Już w średniowieczu imię przybierało rozmaite bliskobrzmiące postacie. To zróżnicowanie przetrwało w kilku językach aż do naszych czasów. Tu przyjmujemy jedną tylko postać imienia. Przedstawiając dwóch świętych Rambertów, dodajemy w nawiasach inne sposoby ich oznaczania.

Rambert (Regnobert), biskup Bayeux. Niewiele mamy wiadomości o nim. Brał udział w synodzie w Clichy, a ten odbył się w 626 lub 627 r. Może wspominały go też późniejsze dyplomy, które jednak nie wymieniały stolicy biskupiej, na jakiej zasiadał. Autor późnego żywota podszył się pod imię Lupusa z Bayeux i dopatrzył się w nim następcy Eksuperiusza. Wedle tej opowieści miał być biskupem z II stulecia. W IX w. kult Ramberta zataczał szerokie kręgi. Wspomnienie święcono 16 maja, zaś 1 lub 3 września obchodzono pamiątkę translacji.

Rambert (Ragnebert, Reinbert) z Bugey, męczennik. Był synem Radeberta, który z ramienia króla Neustrii zarządzał Burgundią. Zadenuncjowano go u Ebroina, a ten kazał go aresztować, a potem uśmiercić. Na prośbę św. Audeona z Rouen Ebroin ułaskawił zrazu naszego Ramberta. Zesłał go jednak w okolice Bugey, a potem posłał za nim siepaczy, aby go zamordowali. Zbrodni dokonano 13 czerwca 680 r. u studni w Bébron. Zamordowanego pochowano w pobliskim opactwie, do którego niebawem zaczęli ściągać pielgrzymi. Miejscowość przybrała nazwę Saint-Rambert-en-Bugey. Podobnie stało się po translacji do opactwa Saint-André-des-Olmes, które zaczną nazywać Saint-Rambert-en-Forez. Wspomnienie obchodzi się 13 czerwca, translację 13 października.

Rambert
 obchodzi imieniny