Rozalia

Jest to imię o niezbyt jasnej etymologii. Przypuszcza się, że powstało w wyniku kontaminacji (skrzyżowania dwóch form językowych) łac. rosa 'róża' i lilium 'lilia', analogicznie jak w imieniu Rosanna, które powstało w wyniku skrzyżowania się imion Rosa i Anna. Niektórzy etymologowie sugerują, że jest to imię germańskie: jedna z postaci imienia Roscelina, Roselina, które składa się z elementów: hroth 'chwała, sława' oraz spieszczającego sufiksu -lin (niem. -lein).

W Polsce jest to imię znane. Występuje ono w Sielankach Zimorowica, Antku B. Prusa. Było to imię w Polsce używane wśród warstw niższych. Formą spieszczoną była Rozalka, a skróceniem Róża. Do dziś imię Rozalia występuje, choć rzadko, i bywa też identyfikowane z Różą.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Rosalia, fr. Rosalie, niem. Rosalie, wł. Rosalia.

Święta Rozalia. Nie jest postacią dobrze rozpoznaną i dobrze zaświadczoną. Istnieją natomiast stosunkowo wczesne ślady jej kultu. Są one związane z okolicami Palermo (Monte Pellegrino) i pozwalają przypuszczać, że żyła tam w XII w. jako pustelnica (zmarła około r. 1160); była może Italogreczynką. Niczego jednak bardziej szczegółowego i pewnego nie wiemy. W dniu 15 lipca 1624 r. w grocie na wspomnianej górze odkryto ponoć jej relikwie, których uroczyste przeniesienie do katedry w Palermo uśmierzyło grasującą w tym mieście epidemię. W czterdzieści dni później w innej grocie odnaleziono szczątki rzekomego autografu świętej, wypisanego na skalnej ścianie. Wynikałoby z niego, że Rozalia była córką sycylijskiego hrabiego Sinibalda, który żył za panowania króla Rogera II Sycylijskiego. Są to wszystko wiadomości, które, jak piszą bollandyści, nie mogą nie wzbudzać u historyków sceptycyzmu. Tym mniej na wiarę zasługują życiorysy Rozalii, które powstały w XVII stuleciu. Były co najwyżej świadectwem rozwijającego się kultu świętej, który w wielu krajach stał się kultem popularnym, ludowym. Jego ośrodkiem jest po dziś dzień wspomniana grota, przebudowana na świątynię. Co roku ściągają tam rzesze pielgrzymów. Pamiątkę Rozalii obchodzi się w dniu 4 września.

Rozalia Klotylda od św. Pelagii B-s - zob. w aneksie: Męczennicy Francuscy

Rozalia
 obchodzi imieniny