Tygryd (Tygrydiusz)

Imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen od nazwy zwierzęcia tigris, -idis 'tygrys, tygrysica'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Tigridiusz.

Dwie postacie, oznaczane tym imieniem i opatrywane kultowym tytułem, pojawiają się w historii wczesnej Galii. Mimo ich nikłego znaczenia każdemu z nich poświęcimy zwięzłą notę:

Tygryd, kapłan z Owernii. Był bratem św. Illidiusza, biskupa. Grzegorz z Tours, który z takim pietyzmem mówił o swoich świętych krajanach, utrzymywał, że Tygryd zestarzał się, spełniając gorliwie swoje oficja. Miał siedemdziesiąt lat, gdyzmarł 16 lutego około 390 r. Pochowano go w pobliżu Clermont, w kościele św. Andrzeja.

Tygryd i Remediusz, biskupi. Mieli zasiadać na stolicy biskupiej w Gap, ale nie widnieją na tamtejszych wykazach. Remediusz miał być ponadto męczennikiem. Wszystko to wzbudza poważne wątpliwości. Mówią niektórzy, że można by ich w końcu uznać za rządców diecezji w czasie między 517 a 570 r. Inni wskazują na okoliczność, że w 417 r. jakiś Remediusz był adresastem listu papieża Zozyma. Dość, że znaleźli sięw Martyrologium Hieronimiańskim. Przeszli stamtąd do Martyrologium Rzymskiego, w którym widnieją pod 3 lutego.

Tygryd (Tygrydiusz)
 obchodzi imieniny