Windemial
Imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen utworzone od przymiotnika pospolitego vindemialis 'odnoszący się do winobrania'.
Odpowiedniki obcojęz.: łac., ang., niem. Vindemialis, fr. Vindémial, wł. Vindemiale.
Hagiografowie wymieniają dwóch świętych tego imienia. Domniemanego biskupa Werony, wspominanego w tym mieście w dniu 28 lutego, możemy pominąć: jest postacią enigmatyczną, która nigdy nie doczekała się czci bardziej rozległej. Drugi, wspominany w martyrologiach ogólnych, występuje w towarzystwie innych:
Windemial, Longin, Eugeniusz i Florencjusz, męczennicy afrykańscy. Pod dniem 2 maja znaleźli się w Martyrologium Rzymskim dzięki Grzegorzowi z Tours, który wzmiankuje o nich w swej Historii Franków (II, 3). Windemial był biskupem w Capsie (Numidia), Longin biskupem w Pamarii (Mauretania), a Eugeniusz, najsłynniejszy ze wszystkich, zasiadał na stolicy w Kartaginie. Nieco tajemniczą pozostaje postać Florencjusza, który był może czczony na Korsyce. Wymienieni zginąć mieli w czasie prześladowania wywołanego przez ariańskich Wandali. Relikwie Windemiala miały potem zawędrować do Treviso i Albi.