Abp Gądecki: Nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju

Fot. episkopat.pl
PAP / jk

- Nie ma w tym momencie mowy o zmianie doktryny - powiedział w wywiadzie dla PAP Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Jak zaznaczył, nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika.

PAP: Jak przyjąć od Nowonarodzonego Jezusa pokój, który On przynosi, żyjąc w coraz trudniejszej sytuacji geopolitycznej na świecie, gdzie cały czas trwa wojna w Ukrainie czy na Bliskim Wschodzie?

Abp S. Gądecki: Wojna zawsze jest złem i zbrodnią przeciwko człowiekowi. Obecna sytuacja w świecie wywołuje niepokój. Kościół, w tym trudnym czasie, jeszcze mocniej głosi potrzebę przebaczenia i pojednania. Konieczne jest porzucenie nienawiści i uprzedzeń, poszukiwanie dialogu jako środka rozwiązywania nawet najtrudniejszych kwestii. Agresja nigdy nie będzie skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów, zarówno w małych społecznościach, jak i w skali globalnej. Jako wierzący, wiemy, że to Bóg jest stanowiącym o losach świata, dlatego tym bardziej zwracamy się ku niemu, prosząc o pokój i nawrócenie dla tych, którzy wprowadzają nienawiść i wywołują wojny.

PAP: Na mocy sakramentu chrztu św. stajemy się częścią Kościoła, a więc także jesteśmy za niego odpowiedzialni. W czym ta odpowiedzialność powinna się wyrażać na płaszczyźnie duchowej i apostolskiej? Co mogą zrobić ludzie świeccy?

DEON.PL POLECA

Abp S.G.: Mówiąc o odpowiedzialności za Kościół, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze osobiste życie duchowe i jego rozwój. To jest nasze pierwsze i podstawowe wyzwanie. Z dojrzałej wiary wynika zaangażowanie w życie parafii, wspólnoty i Kościoła. Dziś na pewno potrzeba osób, rodzin, ludzi młodych, którzy swoim codziennym życiem, dokonywanymi wyborami i decyzjami, dają chrześcijańskie świadectwo wiary. Ważne, by być zaangażowanym, nie alienować się, nie stać z boku, ale uczestniczyć we wspólnocie Kościoła i wnosić do niej swój wkład. Każdy ma swoje miejsce w Kościele, który jest otwarty i chce dzielić się doświadczeniem miłości Boga do człowieka.

PAP: Co jest największym zagrożeniem biorąc pod uwagę trwający w Kościele synod o synodalności? W jaki sposób Kościół w Polsce może się temu przeciwstawiać bądź obronić, jeśli dojdzie do zmiany w nauczaniu Kościoła?

Abp S.G.: Synod o synodalności, po październikowej sesji i wydaniu dokumentu podsumowującego, wszedł w swoją kolejną fazę konsultacyjną, która będzie teraz prowadzona na poziomie Kościołów lokalnych i podsumowana w Watykanie w październiku 2024 r. Nadal wsłuchujemy się w głos Duch Świętego, pojawiają się analizy, konsultacje i propozycje rozwiązań, zgłaszane przez różnorodne środowiska. Dyskutowane są różne kwestie dotyczące przyszłości Kościoła. Pewne praktyki mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju. Nie ma w tym momencie mowy o zmianie doktryny, pewne głosy w tej sprawie nie są czymś nowym, pojawiają się już od jakiegoś czasu. W wielu kwestiach możliwe są zmiany i prowadzone jest rozeznawanie w tym kierunku, ale nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika.

PAP: Co jest dziś największym wyzwaniem, które stoi przed Kościołem w naszej ojczyźnie? Na jakie aspekty trzeba będzie zwrócić uwagę roku 2024?

Abp S.G.: Wśród priorytetów znajdują się dalsze prace związane z synodem; nauczenie się synodalności, czyli bycia razem, a nie przeciwko sobie. Ważną kwestią jest duszpasterstwo ludzi młodych i formy, jakie powinno ono przybierać. W tej sprawie szukamy różnych rozwiązań, jest to wyzwanie, przed którym staje nie tylko Kościół w Polsce. Głoszenie Ewangelii musi być przystosowane do współczesnych realiów, odpowiadać na potrzeby społeczne. Konieczne jest korzystanie z nowych form komunikacji i technologii. Dostrzegamy potrzebę ponownej ewangelizacji osób i środowisk, które są na marginesie Kościoła lub zaprzestały udziału w życiu jego wspólnoty. Istotą jest otwartość na dialog i poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które stawia sobie społeczeństwo. Kościół chce być blisko ludzi, oferuje różnorodne przestrzenie formacji i rozwoju duchowego. Wyzwaniem jest to, by docierać do osób poszukujących z prawdziwym obrazem Kościoła i tego, co może on dać człowiekowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju
Komentarze (3)
AS
~A. Szczawiński
3 stycznia 2024, 13:48
Tylko dwóch Bożych, odważnych hierarchów: abp. Gądecki i abp. Lenga. Reszta książąt Kościoła pochowała głowę w piasek. Co powiedzą Chrystusowi w chwili zgonu?
AR
Awdotia Romanowa
2 stycznia 2024, 09:16
Pytania dziennikarza są tendencyjne i już wskazują jaka będzie odpowiedź: "Co jest największym zagrożeniem biorąc pod uwagę synod?" O szanse nie ma pytania. Czy z synodu naprawdę nic dobrego w Polsce nie wyniknie? Po co to ciągłe podsycanie w Polakach poczucia zagrożenia, nawet przez hierarchów kościelnych?
EG
~Ela Gollok
2 stycznia 2024, 01:53
Na "covidach" jesteś anonimowym ufokiem ? Pacjenci rozpoznają Cię po oczach, sylwetce, głosie lub po imieniu na kombinezonie. Często nadają medykom pseudonimy. Na moim pierwszym oddziale byłam "Firaną" ? Czasem zespół poza imieniem, napisze Ci z tyłu dedykację. Oto moja ?