Apb Hoser: bulwersujący wyrok sądu w Rzeszowie

(fot. youtube.com)
KAI / pk

Bulwersującym nazwał abp Henryk Hoser wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który kilka dni temu nakazał dwóm obrońcom życia przeprosiny wobec tamtejszego szpitala " Pro-Familia" za informowanie, iż w placówce dokonuje się zabiegów aborcji, a tym samym zabija chore nienarodzone dzieci. - Żaden wyrok nie jest w stanie zaprzeczyć temu, że to jest zabójstwo - skomentował decyzję sądu abp Hoser dla portalu razem.tv.

W Sądzie Okręgowym w Rzeszowie odbyła się w czwartek rozprawa w procesie cywilnym wytyczonym Jackowi Kotuli i Przemysławowi Syczowi z Fundacji " Pro-Prawo do życia" przez Szpital Specjalistyczny " Pro-Familia" w Rzeszowie. Szpital oskarżył Kotulę i Sycza o organizację pikiet antyaborcyjnych informujących, że w placówce zabija się chore nienarodzone dzieci, dokonując na nich aborcji.

Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Sąd nakazał mężczyznom opublikowanie w prasie regionalnej przeprosin wobec szpitala oraz zapłacenie kosztów sądowych.

W tekście przeprosin pozwani mają oświadczyć, że organizując pikiety i manifestacje w obronie życia nienarodzonych dzieci, przekazywali opinii publicznej szereg niezgodnych z prawdą informacji związanych z funkcjonowaniem szpitala, twierdząc szczególnie, że w dochodziło w nim do zabijania dzieci.

DEON.PL POLECA


"Ten wyrok jest bulwersujący, dlatego że aborcja jest podwójnym zabiciem życia. Przecież dziecko w okresie prenatalnym jest istotą żywą. Ale [aborcja] jest też zabójstwem człowieka. Nie można negować, że to, co się rozwija w łonie matki, jest człowiekiem" - powiedział abp Henryk Hoser, komentując dla portalu razem.tv postanowienie rzeszowskiego sądu.

- Francuzi mówią: "To są fakty, a fakty są uparte". I ta prawda wychodzi w każdej chwili. Żaden wyrok nie jest w stanie zmienić tej faktografii, nie jest w stanie zaprzeczyć temu, że to jest zabójstwo - dodał abp Hoser.

Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Jacek Kotula zapowiedział już odwołanie się od wyroku i starania o odtajnienie uzasadnienia, które uważa za absurdalne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apb Hoser: bulwersujący wyrok sądu w Rzeszowie
Komentarze (21)
R
rozbawiony
20 października 2014, 18:02
Co tam Apb Hoser. Mamy być zawsze radośni i kropka. Tak poucza nas pan Żyłka na "katolickim" portalu, to mylić się nie może 
L
leszek
20 października 2014, 16:10
Abp Hoser nie zna uzasadnienia wyroku ale świetnie wie, że wyrok jest bulwersujący ? A na jakiej podstawie ? Duch Święty ? 
NN
nihil novi
20 października 2014, 16:33
Z radośnie zaciśniętymi oczkami lesio nic nie wie, bo zwyczajnie wiedzieć nie chce. I już... To bardzo wygodna jest metoda dla wygodnej i bezproblemowej egzystencji. Niektórzy takich nazywają wymóżdżonymi lemingami, ale to nieprawda - taka metoda na życie wyklucza wymóżdżenie 
SW
staliniątko wydaje wyrok
20 października 2014, 15:42
Morderstwo czy terminacja ciąży - Informacje TV Trwam o wyroku sądu w Rzeszowie [url]http://www.youtube.com/watch?v=Spu7gGZAnEA[/url]
20 października 2014, 10:16
Zgadzam się z abpem Hoserem, że ten wyrok jest bulwersujący. Powinno to zostać nagłośnione we właściwy sposób, żeby przytemperować ewentualne przyszłe działania innych sądów w podobnych sprawach.
L
leon
20 października 2014, 04:43
Dziś się nie eliminuje fizycznie, to nie te czasy, ale konsekwencje dla ludzi jeśli tylko w najmniejszym stopniu zagrażają układowi "wadzy" staliniątek powodują oczywiste szykanowanie, ciąganie latami po sądach, kuriozalne jak tu wyroki, wyniszczanie finansowe, wykluczanie z życia społecznego albo gospodarczego, nagonki w rządowych mediach i naginanie prawa przez posłuszną administrację aby dopaść niepokornych władzy. 
Z
Zasmucony
20 października 2014, 05:47
Dobrym przykładem jest Mary Wagner. Kanadyjka była przez dwa tygodnie w Polsce, ale o tej wizycie deon.pl bardzo skąpo informował mimo, że na spotkaniach z nią gromadziły się tłumy. Szkoda.
.
...
20 października 2014, 06:11
Dodajmy, pewnie nie wszyscy wiedzą, szykanowana i więziona za katolickie przekonania w POstępowej Kanadzie. Więcej np. tu: [url]http://www.fronda.pl/a/mary-wagner-wzoruje-sie-na-polakach,39030.html[/url]
E
Emil
20 października 2014, 00:53
nie znam szczegółów sprawy; nie będę więc wypowiadał się co do trafności rozstrzygnięcia; mam jednak kilka uwag terminologicznych, które się nasuwają po przeczytaniu artykułu i komentarzy; nie ma w postępowaniu cywilnym czegoś takiego jak "tajność wyroku" i "tajność uzasadnienia", zgodnie z art. 326 par. 2 k.p.c. ogłoszenie wyroku zawsze następuje na posiedzeniu jawnym, nawet gdy sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych (takim pojęciem posługuje się ustawodawca, a nie "za zamkniętymi drzwiami"); jeżeli sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych (może to nastąpić z kilku powodów np. na wniosek strony - z powyższego tekstu nie wynika jaka była przesłanka) , przewodniczący (lub sędzia sprawozdawca) może zaniechać podania ustnych motywów rozstrzygnięcia - i to pewnie miało miejsce w tej sprawie; ustne motywy rozstrzygnięcia należy odróżnić od uzasadnienia, które jest sporządzana na piśmie na wniosek strony, jeżeli Pan Jacek Kotula taki wniosek w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku złoży, sąd będzie miał 14 dni na sporządzenie pisemnego uzasadnienia, które zostanie doręczone stronie, która z kolei będzie miała dwa tygodnie na wniesienie apelacji (nie ma możliwości aby utajnić uzasadnienie wobec strony postępowania); przed kolejnym artykułem na temat postępowania cywilnego polecam lekturę k.p.c.; cenię portal deon.pl i dlatego zależy mi na tym, aby pojawiające się tutaj relacje z procesów sądowych były na odpowiednim poziomie; na marginesie dodam, że generalnie w polskiej prasie i na polskich portalach poziom artykułów o tej tematyce jest niski; poza tym - warto, aby teksty i komentarze propagujące ochronę życia człowieka wolne były od merytorycznych błędów; pozdrawiam
.
...
20 października 2014, 01:38
No ale tu nam się dziwacznym wydaje utajnienie uzasadnienia nie tyle przed stroną, bo to jw. niemożliwe, co przed opinią publiczną.
P
prawnik
20 października 2014, 07:36
Wyrok i uzasadnienie są zawsze do wiadomości stron procesu. Nie ma obowiązku informować o tym opinii publicznej. Nie jest to żadne kuriozum, tylko tak stanowią przepisy  kodeksu cywilnego. Abstrahując od tej sprawy, czy byłby ktoś zadowolony, gdyby jego sprawy prywatne rozstrzygane w sądzie były podawane do prasy ze szczególami? Ludzie zastanówcie się zanim zaczniecie wyzywac sędziów od stalinowców.
.
...
20 października 2014, 07:53
To ciekawe bo w co głośniejszych sprawach fragmenty uzasadnienia można było bez problemu zobaczyć/usłyszeć w TV. Twarz sędziego również. A z tego co wiadomo o tym procesie to: - wyrok został wydany w iście stachanowskim tempie, nawet bez przesłuchania kogokolwiek - uzasadnienie zostało utajnione, jest o tym wyraźnie mowa w tekście. W zasadzie nawet nie wiadomo czy pani "sędzia" (albo może ktoś za nią) dopiero go aby nie wymyśla.
E
Emil
20 października 2014, 10:05
można było usłysześ nie fragmenty uzasadnienia, a ustne motywy wyroku (to dwie różne instytucje uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego, o czym pisałem powyżej); uzasadnienie sądów powszechnych są dostępne na portalu orzeczenia.ms.gov.pl - dane osobowe stron są anonimizowane, ale nawet nie znając sygnatury, jeśli odpowiednie dane wpisze się w wyszukiwarce (np. odpowiednio oznaczy przedmiot sporu ), każdy będzie mógł zapoznać się z uzasadnieniem wyroku; powtarzam jednak, że uzasadnienie sądu pierwszej instancji sporządzane jest po ogłoszeniu wyroku, na pisemny wniosek strony; w tekście jest poważny błąd terminologiczny, wynikający z nieznajomości przepisów regulujących postępowanie cywilne; nie wierzcie we wszystko, co wypisują w prasie; polecam lekturę art. 324-326 kodeksu postępowania cywilnego;
M
mix
20 października 2014, 15:55
tyle, że to nie jest sprawa prywatna. Zastanów się "prawnik" zanim coś napiszesz
E
Emil
20 października 2014, 19:17
nie ma czegoś takiego jak "sprawa prywatna" czy "sprawa publiczna" w postępowaniu cywilnym, sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu jawnym, przyjmującym zazwyczaj postać rozprawy, posiedzeniu niejawnym albo na posiedzeniu przy zamkniętych drzwiach; powtarzam raz jeszcze, strona zawsze ma prawo do otrzymania pisemnego uzasadnienia i narazie nie ma od tego wyjątków, nie zawsze jednak (gdy sprawa była rozpoznawana na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych) usłyszy ustne motywy wyroku; takie mamy przepisy, jeśli się nie podobają - to zgłaszajcie pretensje do ustawodawcy; 
.
...
19 października 2014, 18:46
Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. ... Kuriozum. Dodajmy do tego, że pani "sędzia" zakazała również pokazania swojego oblicza - nie przypominam sobie jakiejkolwiek relacji z odczytania wyroku, w którym twarz sędziego byłaby celowo zamazana. I pomyśleć, że w latach 90-tych ze śmiertelną powagą wszystkich przekonywano jak to środowisko sędziowskie "samo się oczyści". Tak dramatycznie skandaliczne sytuacje powinny skutkować natychmiastowym pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu, wtedy może byłaby jakaś szansa na faktyczne oczyszczenie tego środowiska świętych krów dzisiaj praktycznie bezkarnych.
K
koos
19 października 2014, 18:28
No i niech ktoś powie że w Polsce stalinizm jest epoką zamkniętą!. Stalin wiecznie żywy. Boże ratuj.
A
anonim
19 października 2014, 19:44
Stalinizm w Polsce jest epoką zamkniętą. Nie masz bladego pojęcia co to stalinizm. Gdyby stalinizm nie był epoką zamkniętą to za sam fakt czytania takich artykułów byłbyś represjonowany, a co dopiero mówić o możliwości wypisywania komentarzy takich głupich jak Twoje.
.
...
19 października 2014, 19:58
Co w niczym nie zmienia faktu, że w naszej rzeczywistości w najlepsze funkcjonują sobie staliniątka wywierając na nią fatalny wpływ. Można sobie zresztą zobaczyć skąd w prostej linii wywodzą się ludzie nadający w Polsce ton od samego początku tzw. "odzyskania niepodległości".
A
a-psik
20 października 2014, 07:15
skoro już o stalinowcach mowa - "Przemilczane zbrodnie na Polakach" [url]http://www.bibula.com/?p=29026[/url]
MR
Maciej Roszkowski
19 października 2014, 14:50
Tajność rozprawy i tajność uzasadnienia są bardzo charakterystyczne. W apelacji powinno się pojawić żadanie ujawnienia i rozprawy i uzasadnienia wyroku.  .