Ataki na Papieża to próba destabilizacji Kościoła
To, co robi Benedykt XVI odkąd był jeszcze prefektem Kongregacji Nauki Wiary, to wielkie oczyszczanie i doprecyzowanie na pewno komuś przeszkadza. Stąd ten atak mający na celu destabilizację Kościoła - tak kard. Tarcisio Bertone wyjaśnia aktualny kryzys w Watykanie.
Choć, jak zaznacza, nikt nie chce ukrywać słabości czy błędów Kościoła, sytuacja w Watykanie nie jest tak zła, jakby to wynikało z domysłów dziennikarzy. Wręcz przeciwnie, Sekretariat Stanu odznacza się zgodnością i kolegialnością, którą trudno znaleźć gdzieindziej - podkreśla kard. Bertone. Zastrzegł zarazem, że czym innym jest jednak różnica poglądów, która zawsze istniała w Kościele, nie kwestionując przy tym prymatu Piotra.
Kard. Bertone ujawnił również, że Benedykt XVI bardzo boleśnie przeżywa zdradę swego kamerdynera, którego kochał jak syna. Sam wielokrotnie dopytywał się o prawdziwe motywacje Paolo Gabriele - powiedział sekretarz stanu, zaznaczając, że śledztwo w kwestii przecieków nadal trwa i że Papież chce definitywnego wyjaśnienia tej sprawy, czemu służy między innymi powołana przez niego komisja kardynałów.
Jak podał z kolei ks. Federico Lombardi SJ, sobotnia audiencja dla tej komisji nie oznacza, że zakończyła ona swoje dochodzenie. Watykański rzecznik ujawnił, że kardynałowie przesłuchali w sumie 23 osoby, zarówno szefów niektórych dykasterii, jak i osoby świeckie. Wśród tych ostatnich był m.in. papieski kamerdyner.
Skomentuj artykuł