Bp Czaja: niektóre praktyki egzorcystów niepokoją i wymagają reformy

(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
KAI / kw

Przedmiotem dzisiejszych obrad Komisji Nauki Wiary KEP były sprawy związane z funkcjonowaniem egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją - powiedział KAI bp Andrzej Czaja stojący na czele tejże Komisji, która spotkała się dziś w Warszawie.

Postanowiono, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów, a rozpoczynaliby obrzęd egzorcyzmu dopiero po wcześniejszym wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u danej osoby.

Zdaniem bp. Czai jest to wciąż etap diagnozowania tych kwestii przez Komisję Nauki Wiary. Pojawiające się problemy dotyczą zarówno środowiska księży, którzy mają misję kanoniczną do egzorcyzmowania jak i w sytuacjach, że dany ksiądz nie ma misji, a podejmuje modlitwę o uwolnienie sam bądź z wiernymi świeckimi.

"Nieraz egzorcysta nie działa według tego, co jest zawarte w obrzędach egzorcyzmowania, a robi to po swojemu, pomijając nauczanie i dyrektywy Kościoła" - stwierdził bp Czaja.

Zaznaczył też, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle "Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty" wydanych w 2015 r. Zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. "Całe szczęście, że mamy dziś dokument "Posługa uwalniania" przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować" - dodał biskup.

Dzisiejsze obrady Komisji Nauki Wiary KEP koncentrowały się wokół odpowiedzi na pytanie: jak zaradzić tego rodzaju patologiom. Bp Czaja podkreślił, że "chodzi przede wszystkim o to, aby wesprzeć posługę egzorcysty, która nie jest łatwa".

Proponowano zatem, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

Bp Czaja zapowiedział, że sugestie związane z pracą egzorcystów przedstawi na najbliższym zebraniu plenarnym KEP, które obradować będzie w Warszawie 12 i 13 marca br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Czaja: niektóre praktyki egzorcystów niepokoją i wymagają reformy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.