Bp Samiec: obchody 500-lecia Reformacji najważniejszym wydarzeniem 2017 r.

(fot. youtube.com/zjazdgnieźnieński)
PAP / ml

Obchody 500-lecia Reformacji były najważniejszym wydarzeniem Kościoła luterańskiego w Polsce w 2017 r. Odbywały się one na dwóch płaszczyznach: międzynarodowej i ogólnokrajowej - podkreślił w rozmowie z PAP zwierzchnik Kościoła luterańskiego w Polsce bp Jerzy Samiec.

Podsumowując obchody 500-lecia Reformacji bp Samiec przypomniał, że uroczystości jubileuszowe w różnych okresach odbywały się w całym kraju, a trzy województwa: dolnośląskie, śląskie i warmińsko-mazurskie ogłosiły rok 2017 Rokiem Reformacji. Podkreślił też, że wiele innych miast i ich samorządy podejmowały uchwały upamiętniające 500-lecie Reformacji.

Bp Samiec odniósł się też do nieprzyjęcia przez Sejm wniosku Kościoła luterańskiego, aby 2017 r. ogłosić Rokiem Reformacji. Dodał, że wniosek ten w ogóle nie został poddany w sposób merytoryczny pod głosowanie. "To jest skandalem. Pozostawienie tego wniosku bez rozpatrywania jest to łamanie wszelkich zasad demokratycznych. Zostawienie wniosku bez rozpatrywania obraża nas i świadczy o kiepskim funkcjonowaniu tejże komisji" - powiedział w rozmowie z PAP bp Samiec.

DEON.PL POLECA

Hierarcha luterański przypomniał jednocześnie, że ewangelicy w parlamencie w pewnym okresie stanowili większość i wnieśli przez te 500 lat wiele dla rozwoju gospodarki, kultury, ekonomii, w każdej dziedzinie życia. Dodał, że można wskazać wybitnych ewangelików, a ostatnio w dziedzinie sportu - Adama Małysza. "W momencie, kiedy w Sejmie odmawia się takiego upamiętnienia, pozostawia on złe świadectwo o sobie. Dlatego jako władze zwierzchnie trzech Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, reformowanego i metodystycznego podjęli uchwałę o wystosowaniu listu z podziękowaniem tym wszystkim, którzy włączyli się w te obchody i zwrócili się z prośbą do klubów parlamentarnych o wycofanie tego wniosku, żeby w takiej atmosferze nie był głosowany" - powiedział PAP bp Samiec.

Podkreślił, że Reformacja wpłynęła na rozwój języka ojczystego i poczucia obywatelskości, do czego przyczynili się ojcowie Reformacji, którzy przetłumaczyli Biblię na język polski, nauczyli ją czytać i rozumieć. "Ojcowie Reformacji nauczyli wiernych odpowiedzialności za swoją parafię, za swój zbór, za swoją gminę, w której mieszkają, za państwo. Zaznaczył jednocześnie, że większa część ewangelików jest odpowiedzialna za swoje własne życie, jak i w wielu aspektach życia społecznego" - podkreślił bp Samiec.

Przypomniał, że światowe obchody 500-lecia Reformacji zostały zainaugurowane w szwedzkim Lund wspólnie z papieżem Franciszkiem. Podczas wspólnej modlitwy ekumenicznej w katedrze w Lund. bp Samiec przywołał też słowa papieża Franciszka, które wówczas wypowiedział: "My, katolicy i luteranie zaczęliśmy podążać razem drogą pojednania. Teraz, w związku ze wspólnymi obchodami Reformacji z 1517 roku, mamy nową okazję, by wspólnie podążać". Dodał, że "nie możemy pogodzić się z podziałem i dystansem, jakie spowodowało rozdzielenie między nami. Mamy okazję to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam zrozumienie siebie nawzajem".

Papież Franciszek - jak dodał Bp Samiec - zaapelował podczas nabożeństwa ekumenicznego w Lund, że "musimy spojrzeć z miłością i uczciwością na naszą przeszłość i uznać błędy oraz prosić o przebaczenie". Zwierzchnik Kościoła luterańskiego zwrócił uwagę, że w skali krajowej w obchody 500-lecia Reformacji spotkały się z dużym odzewem różnych środowisk naukowych. W uroczystości jubileuszowe włączyły się uniwersytety, m.in. Uniwersytet Toruński, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Dodał, że Kościół katolicki docenił znaczenie Reformacji i we wszystkich uroczystościach w całym kraju brali udział arcybiskupi, biskupi, księża, a prymas Polski abp Wojciech Polak brał udział w komitecie honorowym obchodów. Zaznaczył też, że były organizowane specjalne sympozja przez Kościół katolicki, m.in. przez KUL. Bp Samiec przypomniał też, że w centralnych uroczystościach na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbywała się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczyli m.in. reprezentanci Kościołów luterańskich z całego świata, z sekretarzem generalnym Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr. Martinem Jungem, były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, a także prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący KEP ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz.

Zwierzchnik Kościoła luterańskiego zwrócił też uwagę na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, które skierował w okolicznościowym przemówieniu. Podkreślił on m.in.: "Rzeczpospolita była, jest i głęboko wierzę, że zawsze będzie wspólnym dobrem wszystkich Polaków: katolików, ewangelików i wiernych wszystkich innych wyznań".

31 października 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które nawoływały do odnowy Kościoła katolickiego w duchu Ewangelii. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła, ale także zapoczątkował okres zwany Reformacją. W 1521 r. Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.

Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: obchody 500-lecia Reformacji najważniejszym wydarzeniem 2017 r.
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.