Częstochowa: na Jasnej Górze ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

(fot. PAP / Marcin Kmieciński)
PAP / ml

Podczas mszy, będącej głównym punktem obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jej uczestnicy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.

Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył w sobotę dźwięk jasnogórskich fanfar.

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy - między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

DEON.PL POLECA

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.

W 2012 r. na dziedzińcu przed kaplicą Matki Bożej zawieszono tablicę z pełnym tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r. Inicjatorem jej powstania był Instytut Prymasa Wyszyńskiego, który obchodzi w tym roku 75-lecie powołania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Częstochowa: na Jasnej Górze ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego
Komentarze (2)
WDR .
26 sierpnia 2017, 19:56
Powiadają, że w Faktach TVN nic o tym nie mówili. Szkoda, że jedna z największych stacji telewizyjnych traktuje katolików jak obywateli 2 kategorii. A może żaden katolik jej nie ogląda i nie czują potrzeby?
BW
Beata Woroszyło
26 sierpnia 2017, 15:17
Bałwochwalcy nie odziedziczą królestwa Bożego. Jak możecie zamienić "chwałę nieśmiertelnego Boga na czczenie stworzenia", a nawet już nie stworzenia a obrazu. Jakie to strtaszne i obrzydliwe w oczach Pana! Jezus jest Królem i Panem, i nie ma innego  imienia danego nam do zbawienia. Vześć oddajemy Bogu Ojcu, Duchowi Sw. i Synowi Bożemu a nie Aszerze