Duszpasterze obcokrajowców: Wzrosła liczba uczestników Mszy świętych

Fot. Eduardo José Accorinti / Depositphotos
PAP / pk

Migracja jest jednym z najpoważniejszych wyzwań duszpasterskich Kościoła katolickiego w Polsce - oceniano podczas spotkaniu duszpasterzy obcokrajowców, które obradowało w siedzibie KEP w Warszawie. Zwrócono uwagę, że w ciągu ostatnich miesięcy wzrosła liczby uczestników Mszy świętych i innych inicjatyw.

W spotkaniu duszpasterzy obcokrajowców, które odbyło się w Warszawie wzięło udział 30 przedstawicieli reprezentujących 28 różnych ośrodków i rektoratów dla migrantów rozsianych po całej Polsce. Obradom przewodniczył bp. Krzysztofa Zadarki - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Przekazano, że uczestnicy spotkania zapoznali się z projektami katechez dla dorosłych katechumenów (przygotowujących się do chrztu), opracowanych w Niemczech przez teologów z Bliskiego Wschodu i Azji. Są one dostępne w 12 językach, m.in. angielskim, francuskim, arabskim, farsi (irańska grupa języków indoeuropejskich), rosyjskim, niemieckim, ukraińskim, a nawet tureckim.

"Wszyscy duszpasterze obcokrajowców zwrócili uwagę na wyraźny wzrost liczby uczestników Mszy świetych, spotkań duszpasterskich i innych inicjatyw" - czytamy w komunikacie.

DEON.PL POLECA

Oceniano, że "coraz bardziej widoczne zjawisko migracji w naszym społeczeństwie staje się powoli jednym z najpoważniejszych wyzwań duszpasterskich.

Według duszpasterzy, "należy przezwyciężać nieufność pomiędzy chrześcijanami cywilizacji zachodniej, a chrześcijańskimi przybyszami z krajów orientalnych lub południa".

Ponadto, wskazano także na konieczność ewangelizacji wśród osób, które znalazły się w Polsce w wyniku wojny w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i innych rejonach świata.

Zaproponowano, aby najbliższy Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców w Kościele (ostatnia niedziela września) został w Polsce zorganizowany na Jasnej Górze.

Msze święte w języku wietnamskim sprawowane są w stolicy w dwóch miejscach: w parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie, ul. Rejonowa 40 - w każdą sobotę o 15.45, zaś w każdą niedzielę o 18.30. w parafia św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu. W tym samym kościele raz w miesiącu odprawiana jest eucharystia w języku chińskim, a w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15.00 w języku angielskim - przez księży z Afryki, którzy studiują teologię na UKSW. Liturgii towarzyszy wówczas oprawa w rytmach afrykańskich.

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli funkcjonuje z koli duszpasterstwo francuskojęzyczne.

W archidiecezji wrocławskiej np. Msze święte w języku hiszpańskim odprawiane są w drugą i czwartą niedzielę miesiąca (od września do czerwca) o godz. 16.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy al. Kochanowskiego 11. Z kolej w języku niemieckim w każdą niedzielę o godz. 10.00 w kaplicy sióstr jadwiżanek, przy ul. Sępa Szarzyńskiego 29, zaś w języku angielskim w każdą niedzielę o godz. 16.00 (w okresie I-VI i IX-XII); o godz. 18.00 (w okresie VII-VIII) w kościele pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Kruczej 58.

W Krakowie np. duszpasterstwo hiszpańskojęzyczne prowadzi o. Ryszard Jarmuż OFMConv. Msze celebrowane są w drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.30 przy klasztorze św. Franciszka.

Ogólnoświatowe spotkanie przedstawicieli ośrodków duszpasterskich dla obcokrajowców odbędzie się w ramach Wielkiego Jubileuszu 2025 r. - 5 października w Watykanie.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Duszpasterze obcokrajowców: Wzrosła liczba uczestników Mszy świętych
Komentarze (1)
KP
~katolik pomniejszego płazu
9 maja 2024, 23:27
grekokatolikom to z 10000% przyrosło. przyrosło, prawda?