Dyskusja nt. duszpasterstwa emigracyjnego

KAI / mh

Dyskusja nad Dyrektorium dla duszpasterstwa emigracyjnego była głównym tematem obrad Komisja ds. Polonii i Polaków i za Granicą, która spotkała się dziś w Warszawie.

Przewodniczący Komisji bp Władysław Lechowicz poinformował KAI, że dyskusja nad Dyrektorium Episkopatu Polski, poświęconemu emigracji, który jest w trakcie opracowywania, była głównym wątkiem spotkania. - Zarówno księża jak i biskupi oczekują, że pojawi się tekst prawniczy, który ureguluje sprawy, związane z posługą na rzecz emigracji. Dlatego Dyrektorium musi on uwzględnić wszystkie dokumenty Kościoła powszechnego które precyzują, jak powinno duszpasterstwo emigracyjne wyglądać, należy więc zaakcentować, że Kościół w Polsce akceptuje wszystkie regulacje, zawarte w dokumencie Stolicy Apostolskiej "Erga migrantes caritas Christi".

Po drugie, należy wskazać w nim specyfikę polskiego duszpasterstwa i po trzecie - musi respektować umowy, jakie zostały podpisane przez Konferencję Episkopatu Polski i konferencjami poszczególnych episkopatów. To główne wytyczne dla Dyrektorium - stwierdził bp Lechowicz. Dodał, że ma ono wyjaśnić specyfikę polskiego duszpasterstwa, która nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem Kościołów partykularnych, gdzie pracują emigranci i polscy księża. - Przykładem może być szafowanie sakramentów świętych, zwłaszcza spowiedzi św. Jest sporo krajów w Europie, gdzie nie ma takiej praktyki odbywania spowiedzi św. jak w Polsce, a nie jest to zgodne z zaleceniami Stolicy Apostolskiej - wyjaśnił delegat KEP ds. Polonii.

Kolejna sprawa to religijność ludowa, związana ze sposobem obchodzenia rozmaitych świąt - Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Bożego Ciała. Religijność polska jest specyficzna, odrębna od pozostałych i jest problem jej przeniesienia w inne miejsca.

Bp Lechowicz poinformował też, że od 18-21 listopada, na zakończenie Roku Wiary, odbędzie się pielgrzymka do Rzymu duszpasterzy emigracji polskiej. - Chcemy odwiedzić grób bł. Jana Pawła II, uczestniczyć w audiencji Ojca Świętego, odprawić Msze św. w bazylikach Rzymu, uczestniczyć w sesji, poświęconej emigracji. Liczymy na obecność kardynała Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz polskich kardynałów, biskupów i arcybiskupów, którzy byli dotychczas związani z duszpasterstwem Polaków za granicą.

Zdaniem hierarchy przed duszpasterzami dla emigracji stoi wiele zadań. - Z wielu stron świata docierają do nas prośby o księży. Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby. Podczas naszego spotkania zwróciliśmy uwagę, że należy zorganizować duszpasterstwo w krajach bałkańskich - Rumunii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji. Są to miejsca, w których pracują polscy księża, przyjeżdża tam również co roku wielu turystów, ale nikt nie koordynuje tej pracy na rzecz Polaków. Podobnie jest w Hiszpanii i Portugalii, gdzie również przebywa wielu naszych rodaków - stwierdził bp Lechowicz.

Jego zdaniem jakość pracy polskich księży jest na wysokim poziomie. Ci, którzy pracują za granicą są bardzo gorliwi. Ich propozycje duszpasterskie nie zawsze spotykają się z oczekiwaną odpowiedzią i nadal nic tu się nie zmienia - jedynie 10-15 proc. Polaków za granicą w miarę systematycznie chodzi do kościoła i korzysta z oferty duszpasterskiej. Należy sobie uświadomić, że wszystko zależy od tego, jak będą ukształtowane tu, w kraju, osoby udające się na emigrację - jeśli ich wiara jest słaba lub żadna, nie będą jej praktykować także w nowym kraju, zaniknie w środowisku, w którym wiara jest wyśmiewana. Dotyczy to np. dzieci, które są wytykane palcem przez rówieśników, gdyż są związane z Kościołem. Nieraz wbrew woli rodziców nie chcą chodzić do kościoła żeby nie narazić się na śmieszność - ubolewał bp Lechowicz.

Członkowie Komisji ds. Polonii i Polaków i za Granicą spotykają się raz do roku. Liczy kilkanaście osób, w jej skład wchodzą biskupi, a także księża diecezjalni i zakonni, przewodniczy jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dyskusja nt. duszpasterstwa emigracyjnego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.