Dyskusja nt. duszpasterstwa emigracyjnego

7 lat temu
KAI / mh

Dyskusja nad Dyrektorium dla duszpasterstwa emigracyjnego była głównym tematem obrad Komisja ds. Polonii i Polaków i za Granicą, która spotkała się dziś w Warszawie.

Przewodniczący Komisji bp Władysław Lechowicz poinformował KAI, że dyskusja nad Dyrektorium Episkopatu Polski, poświęconemu emigracji, który jest w trakcie opracowywania, była głównym wątkiem spotkania. - Zarówno księża jak i biskupi oczekują, że pojawi się tekst prawniczy, który ureguluje sprawy, związane z posługą na rzecz emigracji. Dlatego Dyrektorium musi on uwzględnić wszystkie dokumenty Kościoła powszechnego które precyzują, jak powinno duszpasterstwo emigracyjne wyglądać, należy więc zaakcentować, że Kościół w Polsce akceptuje wszystkie regulacje, zawarte w dokumencie Stolicy Apostolskiej "Erga migrantes caritas Christi".

Po drugie, należy wskazać w nim specyfikę polskiego duszpasterstwa i po trzecie - musi respektować umowy, jakie zostały podpisane przez Konferencję Episkopatu Polski i konferencjami poszczególnych episkopatów. To główne wytyczne dla Dyrektorium - stwierdził bp Lechowicz. Dodał, że ma ono wyjaśnić specyfikę polskiego duszpasterstwa, która nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem Kościołów partykularnych, gdzie pracują emigranci i polscy księża. - Przykładem może być szafowanie sakramentów świętych, zwłaszcza spowiedzi św. Jest sporo krajów w Europie, gdzie nie ma takiej praktyki odbywania spowiedzi św. jak w Polsce, a nie jest to zgodne z zaleceniami Stolicy Apostolskiej - wyjaśnił delegat KEP ds. Polonii.

Kolejna sprawa to religijność ludowa, związana ze sposobem obchodzenia rozmaitych świąt - Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Bożego Ciała. Religijność polska jest specyficzna, odrębna od pozostałych i jest problem jej przeniesienia w inne miejsca.

Bp Lechowicz poinformował też, że od 18-21 listopada, na zakończenie Roku Wiary, odbędzie się pielgrzymka do Rzymu duszpasterzy emigracji polskiej. - Chcemy odwiedzić grób bł. Jana Pawła II, uczestniczyć w audiencji Ojca Świętego, odprawić Msze św. w bazylikach Rzymu, uczestniczyć w sesji, poświęconej emigracji. Liczymy na obecność kardynała Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz polskich kardynałów, biskupów i arcybiskupów, którzy byli dotychczas związani z duszpasterstwem Polaków za granicą.

Zdaniem hierarchy przed duszpasterzami dla emigracji stoi wiele zadań. - Z wielu stron świata docierają do nas prośby o księży. Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby. Podczas naszego spotkania zwróciliśmy uwagę, że należy zorganizować duszpasterstwo w krajach bałkańskich - Rumunii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji. Są to miejsca, w których pracują polscy księża, przyjeżdża tam również co roku wielu turystów, ale nikt nie koordynuje tej pracy na rzecz Polaków. Podobnie jest w Hiszpanii i Portugalii, gdzie również przebywa wielu naszych rodaków - stwierdził bp Lechowicz.

Jego zdaniem jakość pracy polskich księży jest na wysokim poziomie. Ci, którzy pracują za granicą są bardzo gorliwi. Ich propozycje duszpasterskie nie zawsze spotykają się z oczekiwaną odpowiedzią i nadal nic tu się nie zmienia - jedynie 10-15 proc. Polaków za granicą w miarę systematycznie chodzi do kościoła i korzysta z oferty duszpasterskiej. Należy sobie uświadomić, że wszystko zależy od tego, jak będą ukształtowane tu, w kraju, osoby udające się na emigrację - jeśli ich wiara jest słaba lub żadna, nie będą jej praktykować także w nowym kraju, zaniknie w środowisku, w którym wiara jest wyśmiewana. Dotyczy to np. dzieci, które są wytykane palcem przez rówieśników, gdyż są związane z Kościołem. Nieraz wbrew woli rodziców nie chcą chodzić do kościoła żeby nie narazić się na śmieszność - ubolewał bp Lechowicz.

Członkowie Komisji ds. Polonii i Polaków i za Granicą spotykają się raz do roku. Liczy kilkanaście osób, w jej skład wchodzą biskupi, a także księża diecezjalni i zakonni, przewodniczy jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dyskusja nt. duszpasterstwa emigracyjnego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Dyskusja nt. duszpasterstwa emigracyjnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.