Elitarna Gwardia Szwajcarska zmienia regulamin
Poważna przebudowa albo nawet rekonstrukcja czeka niebawem koszary Gwardii Szwajcarskiej w Watykanie.
Budynek, zajmowany od 1827 roku przez to najmniejsze wojsko świata i znajdujący się między Kolumnadą Berniniego po stronie Pałacu Apostolskiego a Bramą św. Anny, wymaga remontu z kilku powodów. Najważniejszy to wilgoć. Ponadto będzie za mały, gdy wejdzie w życie nowy regulamin, który przewiduje, że gwardziści będą mogli się żenić, nie czekając na osiągnięcie stopnia kaprala, po pięciu latach służby, pod warunkiem, że pozostaną na co najmniej dalsze trzy lata. Wzrośnie więc liczba rodzin w koszarach.
Gruntowny remont sfinansuje specjalna powołana w tym celu fundacja szwajcarska, na której zamówienie tamtejsi architekci przygotowali już plan niezbędnych robót. Zapoczątkowała je przebudowa pomieszczenia dowództwa, która czynna jest już od roku. Zostanie ona otwarta oficjalnie 25 września.
Informująca o tym włoska agencja Ansa powołuje się na szwajcarski portal katolicki Cath.ch. W rozmowie z nim prezes fundacji Jean-Pierre Roth ujawnił, że kontrolę obiektu, którego początki sięgają pontyfikatu Aleksandra VII (1655-67), przeprowadzono dwa lata temu. Oceniono, że przestarzałe pomieszczenia będą nieodpowiednie do nowych zadań, a przede wszystkim, zagraża im wilgoć. Nie wiadomo jeszcze, dokąd przenieśliby się gwardziści w czasie tego gruntownego remontu.
Papieska Gwardia Szwajcarska, założona w styczniu 1506 roku, liczy obecnie 110 ludzi. Ich dowódcą, w randze pułkownika, jest Christoph Grad. Nieoficjalnie jego poprzednik, Daniel Rudolf Anrig został dwa lata temu zwolniony za to, że przebudował swój służbowy apartament, znajdujący się na terenie koszar.
Skomentuj artykuł