Episkopat Polski wyjaśnia kwestię pisma dotyczącego ks. Piotra Glasa
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik wydał dziś oświadczenie ws. ks. Piotra Glasa, obecnie duszpasterza w Diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii. O sprawie ks. Piotra Glasa informowaliśmy wcześniej na DEON.pl
Poniżej publikujemy oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. dra Pawła Rytel-Andrianika:
Oświadczenie
Informacja jakoby Episkopat Polski zajął stanowisko ws. ks. Piotra Glasa jest nieprawdziwa.
W związku z napływającymi pytaniami o ks. Piotra Glasa, na prośbę Rady Stałej KEP, bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP w dn. 1 grudnia 2017 r. przesłał księżom biskupom pismo ks. prał. Stefana Wylężka, który jest rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Ks. prał. Stefan Wylężek przytacza w piśmie różne opinie nt. działalności ks. Piotra Glasa, zaznaczając, że obecna praca duszpasterska ks. Glasa w Diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii nie podlega jego ocenie, ponieważ - pracując w parafii angielskiej - jest on księdzem należącym do tej diecezji.
Trzeba podkreślić, iż bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP w swoim piśmie skierowanym do biskupów w żaden sposób nie zajmował stanowiska ws. działalności ks. Piotra Glasa.
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 12 grudnia 2017 r.
***
Wcześniej informowaliśmy o komunikacie kancelarii kurii diecezjalnej, zawartym w okólniku kurii z dnia 7 XII 2017 r. (34/2017), a opublikowanym na stronie internetowej diecezjaplocka.pl
Komunikat zawarty jest w sekcji "Komunikaty kancelarii kurii" nr 177, pkt 3. Poniżej prezentujemy jego treść:
Na prośbę ks. biskupa Artura G. Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski przekazujemy informację dotycząca ks. Piotra Glasa.
Ten były członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a obecnie pracujący w diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii, w ostatnim czasie prowadzący w Polsce wiele sesji rekolekcyjnych, dni skupień oraz warsztatów - nie posiada formalnej zgody na pełnienie posługi egzorcysty.
Ponadto, podając się za egzorcystę, dopuszcza się on praktyk, których nie wolno stosować.
Płock, dnia 7 grudnia 2017 r.
Ks. Piotr Grzywaczewski, Kanclerz Kurii
Skomentuj artykuł