Grób Jezusa: archeolodzy potwierdzają, że Ewangelia miała rację

(fot. youtube.com)
national geographic / KAI / mch / kw

Wewnątrz Kaplicy Grobu Świętego w Jerozolimie otwarto marmurową płytę, pod którą znajdował się kamienny blok powszechnie uznawany za grobowiec Jezusa. Opublikowane przez przeprowadzających badania uczonych pod kierunkiem prof. Moropoulou z National Technical University w Atenach potwierdzają przypuszczenia.

Tuż poniżej płyty odkryto fundamentalny fragment tego miejsca: zwykłą kamienną ławkę wykopaną w skale, która jest bezpośrednio połączona z pionową ścianą, również wykopanej w skale za nią.

Co więcej, wykazano, że ​​ścianka południowa tego pomieszczenia odpowiada drugiej pionowej ścianie, również wykonanej ze zwykłej skały o wysokości około dwóch metrów.

>> Zobacz, co kryje wnętrze grobu Jezusa [WIDEO]

DEON.PL POLECA

Podsumowując, edykuła Kaplicy Grobu Świętego zawiera miejsce składające się z dwóch kamiennych murów oraz skarpy - wszystkie wykopane w skale. Opisane elementy archeologiczne zgadzają się z dokumentacją danych Ewangelii u Mateusza 27, Marka 15-16, Łukasza 24 i Jana 19-20. Dlatego naukowcy, którzy przeprowadzili badania potwierdzają, że miejsce jest grobowcem Jezusa opisanym w Piśmie Świętym.

Jak wspomniano w Ewangeliach, kiedy Jezus został pochowany, w piątek, tuż przed zachodem słońca, umieszczono jego ciało na kamiennej ławce. Powodem tej decyzji był fakt, że Jezus zmarł po doświadczeniu ogromnej przemocy fizycznej, a jego ciało było w przykrym stanie i potrzebowało odpowiedniego przygotowania, czego nie można było zapewnić w tamtej chwili. Jezus więc musiał zostać pogrzebany w pośpiechu, a jego ciało zostało na kamiennej ławce, przykryte całunem.

Kaplica Grobu Pańskiego wznosi się nad miejscem, które już w czasach budowy Bazyliki Grobu Pańskiego na początku IV wieku czczono jako miejsce, gdzie spoczywało ciało Jezusa Chrystusa od złożenia do grobu do zmartwychwstania. Pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono w czasach cesarza Konstantyna w 335 roku.

Po zniszczeniach w VII, XI i XIX wieku zawsze odbudowywano i uzupełniano to miejsce i w efekcie powstała mieszanina małych kościółków, kaplic i przybudówek. Największe zniszczenia spowodował pożar w 1808 roku. Cała budowla rozpościera się na powierzchni o wymiarach ok. 100 na 120 metrów.

Aby uchronić ją przed zawaleniem, w 1947 r. opasano ją tymczasowo stalowym rusztowaniem, które przetrwało 70 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grób Jezusa: archeolodzy potwierdzają, że Ewangelia miała rację
Komentarze (3)
WM
Wiesław Marek
18 maja 2017, 23:04
proszę o wykasowanie mojego komentarza. Ewangelia najpełniej potwierdza się w Eucharystii ... inne opcje są
WM
Wiesław Marek
12 maja 2017, 09:52
Grób Jezusa: archeolodzy potwierdzają, że Ewangelia miała rację... :-) Czy ktoś to jeszcze czyta? Dziwię się, że to piszę..., że marnuję czas Panie redaktorze Naczelny Portalu Deon.pl bardzo lubię Wasz przekaz. Ogólnie: kontrowersyjny i dobrze! Ale tym razem powinien Pan kazać przepisać 1000 razy autorowi tego artykułu: EWANGELIA NIE DA SIĘ POTWIERDZIĆ ARCHEOLOGOM! Pisząc takie brednie podważacie jej źródło: zawarte w Niej żywe Słowo. Ona potwierdza się inaczej: Nie co ileś tam lat, ale co kilka minut..., kiedy ktoś umiera z Nią na ustach i w sercu, rodząc się na nowo. Warto o tym czasem przypomnieć - naprawdę warto! pozdrawiam marek+ - początkujący katolik
11 maja 2017, 13:54
Jaka śliczna manipulacja i tak łatwo ją dostrzec. Widocznie Kościół i chrześcjane muszą jakoś udowodnić "prawdziwość" Ewangelii. Tyle, że udowodnienie mitów jest trudne.I choć się starają to wychodzi bardziej śmiesznie niż "naukowo". "Opisane elementy archeologiczne zgadzają się z dokumentacją danych Ewangelii u Mateusza 27, Marka 15-16, Łukasza 24 i Jana 19-20. Dlatego naukowcy, którzy przeprowadzili badania potwierdzają, że miejsce jest grobowcem Jezusa opisanym w Piśmie Świętym." Jedyne co można na podstawie "tego odkrycia" powiedzieć, to to, że znaleziono grób podobny do grobu opisanego w Ewangeliach. Cała reszta to post prawda.  Warto też porownać opis grobu Jezusa do innych grobów z tego okresu aby sie dowiedzieć czy w jakiś sposób był on charakterystyczny, czy większość grobów wyglądała podobnie.  Podsumowując mamy grób podobny do tego który opisano w Ewangeliach. Co wynika z tego więcej? Nic.