Handel ludźmi “współczesną formą niewolnictwa"

(fot. missy & the universe / Foter / CC BY)
KAI / kn

Kard. Christoph Schönborn skrytykował handel ludźmi jako “współczesną formę niewolnictwa".

W rzeczywistości niewolnictwo kwitnie do dziś, tyle że pod inną nazwą - stwierdził arcybiskup Wiednia w cotygodniowym felietonie na łamach bezpłatnej, wielonakładowej gazety "Heute". Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi pierwszy Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji poświęconych walce z handlem ludźmi.

Dzień, pod hasłem: "Zapal światło w proteście przeciwko handlowi ludźmi", został zorganizowany z inicjatywy Międzynarodowych Unii Przełożonych Generalnych Męskich i Żeńskich (UISG i USG), a patronują mu Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Papieska Rada Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących i Papieska Rada "Iustita et Pax". Dla papieża Franciszka zorganizowane wykorzystywanie (jak się oblicza) 35 milionów ludzi w różnym wieku i różnej płci jest "jedną z największych zbrodni współczesności".

DEON.PL POLECA

Obok handlu narkotykami i bronią handel ludźmi należy do najbardziej dochodowych interesów - zwrócił uwagę kard. Schönborn. Na pierwszym miejscu wymienił wykorzystywanie kobiet i dzieci, a następnie interesy przemytników uchodźców i poszukujących azylu.

Niesławną w tym rolę odgrywa również Austria, stwierdził arcybiskup Wiednia. W tym kontekście przytoczył dane ONZ-owskiego biura ds. walki z przestępczością i handlem narkotykami UNODC, z którego wynika, że Austria jest jednym z ważnych krajów tranzytowych, a także docelowych współczesnego handlu ludźmi. "Mimo to rzadko kto zdaje sobie sprawę, że takie rzeczy mają miejsce" - stwierdził arcybiskup Wiednia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Handel ludźmi “współczesną formą niewolnictwa"
Komentarze (1)
Z
Zyta
8 lutego 2015, 15:15
Media w Polsce, poza mediami katolickimi, wogóle nie interesują się tym problemem. Wolą tematy zastępcze np. sałatka poseł Pawłowicz.