Hymn ŚDM 2016 przetłumaczony na 15 języków

Hymn ŚDM 2016 przetłumaczony na 15 języków
(fot. materiały prasowe ŚDM)
PAP / pk

Oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni", który przed rokiem miał swoją premierę, został już przetłumaczony na 15 języków obcych. W Rosji jego nagranie miało charakter ekumeniczny - odbyło się z udziałem młodych katolików, protestantów i prawosławnych.

Autorem hymnu ŚDM Kraków 2016 jest Jakub Blycharz. Skomponowany przez niego utwór "Błogosławieni miłosierni" nawiązuje do hasła, pod jakim w lipcu odbędzie się w Krakowie spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem.

DEON.PL POLECAHymn został wybrany w konkursie, spośród 94 nadesłanych propozycji. Jego premiera odbyła się rok temu podczas Orszaku Trzech Króli w Krakowie, a 15 grudnia zaprezentowano oficjalny teledysk.

Jak poinformowała Magdalena Dobrzyniak z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 pieśń "Błogosławieni miłosierni" została przetłumaczona do tej pory na 15 języków: angielski, włoski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, ukraiński, ale także na arabski, słowacki, łotewski, koreański, chorwacki, bułgarski i białoruski.

Różne wersje w języku arabskim przygotowały chóry z Jordanii i Libanu.

Autorką rosyjskiego tłumaczenia tekstu hymnu ŚDM jest studiująca w Polsce Elena Timokhina z Surgutu na Syberii. Utwór nagrał zespół z Krasnojarska złożony z młodych katolików, protestantów i prawosławnych.

Ukraińską wersję utworu przygotowali Oleksij Kapłunski i Chrystyna Pidlisecka wraz z chrześcijańską grupą muzyczną "Kana". W nagraniu uczestniczyli także: Miss Ukrainy 2013 Ania Zaiaczkiwska, duchowny greckokatolicki Oleksij Saranczuk, nazywany na Ukrainie "księdzem z gitarą" oraz chór "Osanna" z Iwano-Frankiwska. Wersja ukraińska ma oryginalne brzmienie, bo wykonawcy sięgnęli po tradycyjne ukraińskie instrumenty m.in. liry, trombity, bandury, okaryny, drymby.

Własne hymny tworzą także niektóre diecezje, gdzie tydzień przed wydarzeniami centralnymi ŚDM w Krakowie odbędą się Dni w Diecezjach. Utwory takie przygotowano już w diecezjach: zamojsko-lubaczowskiej - "Miłosierni", warszawsko-praskiej -"Iskra miłosierdzia", warszawskiej - "Wiarę w sercu miej", płockiej "Tryskające zdroje w Studni" i kieleckiej - "Emmanuel".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hymn ŚDM 2016 przetłumaczony na 15 języków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.