Ilu kleryków będzie w tym roku w seminariach? Są pierwsze dane

Ile będzie w tym roku nowych kleryków? Fot. Michel Grolet / Unsplash
DEON.pl / mł

Zakończyły się rekrutacje do seminariów w Polsce. Ilu nowych kleryków będzie się w tym roku formować do kapłaństwa? Na razie dostępne są tylko dane z niektórych ośrodków, a rekordzistą może w tym roku być seminarium w Tarnowie.

Ilu mężczyzn zdecydowało się w tym roku wstąpić w szeregi kleryków i przygotowywać się do kapłaństwa? Pełne dane ze wszystkich diecezji nie są jeszcze oficjalnie podane. Wiadomo jednak, że zaskoczeń nie będzie i tegoroczna liczba chętnych najprawdopodobniej nie będzie wyższa niż w zeszłym roku, kiedy to do seminariów diecezjalnych przyjęto 306 mężczyzn.

DEON.PL POLECA

 

 

Ilu nowych kleryków w seminariach?

Co wiadomo z dotychczas opublikowanych oficjalnych informacji zamieszczanych na stronach diecezji i wyższych seminariów duchownych? Sprawdziliśmy. W AWSD w Białymstoku na rok propedeutyczny przyjęto dwie osoby. W diecezji bielsko-żywieckiej jest sześciu nowych kleryków. Rekordowy jak dotąd nabór odnotowała diecezja tarnowska - do seminarium przyszło dwudziestu chętnych do kapłaństwa, a w całym seminarium formuje się siedemdziesięciu kleryków. W przemyskim seminarium przyjęto pięć osób na rok propedeutyczny, a w Olsztynie, w Hosianum - sześciu. W Łodzi nowych alumnów jest czterech.

Pełne dane jak co roku zostaną podane w październiku przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Rok temu nowych kandydatów do kapłaństwa było ponad trzystu - niemal dwustu w seminariach diecezjalnych, a ponad stu w seminariach zakonnych. Z kolei w 2023 roku formację w seminariach rozpoczynało 280 kandydatów, w tym 195 w ośrodkach diecezjalnych i 85 w zakonnych.

DEON / mł

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ilu kleryków będzie w tym roku w seminariach? Są pierwsze dane
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.